„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.
STARE SIOŁKOWICE
Pobierz Informator: Informator Starych Siołkowic. W meandrach losu Śląska.pdf (395,46KB)
W meandrach losu Śląska i Ślązaków
Ze Starych Siołkowic (Alt-Schalkowitz) Odry nie widać, a majestatycznie meandruje niespełna 3 km dalej, po płaskiej jak stół Nizinie Śląskiej. Ta wielka rzeka często wychodzi z nurtu poza brzegi. Przez lata wpisała się w życie wsi - żyzną ziemią i wielkim zagrożeniem. „Powódź tysiąclecia” w roku 1997 wdarła się do wsi, siejąc zniszczenie. Jednak Stare Siołkowice swą przestrzeń otwierają właśnie ku rzece, jakby w geście ufności.
W Starych Siołkowicach historia - odległa na co dzień, wręcz niewidoczna, niczym wijąca się rzeka, za każdym zakrętem odsłaniała nową perspektywę: raz dostatnią i pomyślną, raz pełną ludzkich dramatów i trudnych wyborów. Tu los przyciągał ludzi i wyganiał w świat - choćby w latach 1869-1870, kiedy z Siołkowic do Brazylii wyemigrowały 32 rodziny. Mieszkaniec Starych Siołkowicach Sebastian Woś uznawany jest za „ojca” emigracji polskiej do Brazylii. Obie wojny światowe pochłonęły setki ofiar, mieszkańców wsi. Usytuowane obok kościoła pomniki poległych wypełnia długa lista nazwisk, zarówno polsko jak i niemiecko brzmiących. Zawiły los w Starych Siołkowicach splatał polską mowę i tożsamość z mową i tożsamością niemiecką. Tu pielęgnuje się pamięć o urodzonym i zmarłym we wsi Jakubie Kani (1872-1957) – polskim poecie, ludowym pisarzu i działaczu oświatowym. Dziś godne współżycie Polaków i Niemców pozwala kultywować śląską gwarę - w niej „po śląsku” znaczy „po nasymu”.
Stare Siołkowice, w sąsiedztwie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, to idealne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny. Jest plac zabaw NIVEA, siłownia zewnętrzna, mini ZOO i strzeżone kąpielisko. Są trasy rowerowe oraz możliwość wypożyczenia roweru. Od lat mieszkańcy z sukcesem angażują się w rozwój Starych Siołkowic. W roku 2010 wieś zwyciężyła w konkursie Piękna Wieś Opolska. Szlak „Meandrami losu Śląska i Ślązaków” prowadzi przez całą długość centralnego placu - pamiątce po średniowiecznym owalnicowym układzie osadniczym. Wzdłuż niego sytuowano zabudowę, którą zamieszkiwali gburzy, jak nazywano bogatych rolników – potomków osadników z terenu Niemiec. Do dziś ta część wsi nosi nazwę GBURY. Niegdyś, przez cztery stawy (kałuże), płynął strumyk. W nim pojono inwentarz i czerpano wodę, by, w razie ognia, gasić. Zrewitalizowana przestrzeń placu w roku 2011 zyskała tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Opolskiego. W miejscu każdej „kałuży” przechodzień odczyta motyw wody (zdroje). Woda jest jeszcze naturalnie obecna we wsi dzięki stawom w pobliżu kościoła, gdzie zaczyna się kolejna część wsi - BŁONIE. Zachęca do odpoczynku i zadumy nad krętą ścieżką losu mieszkańców. „Panta rhei” - wszystko płynie; tu, w sercu Starych Siołkowic, jakby wolniej, spokojniej. Przeszłość łączy się z przyszłością - niepostrzeżenie, choć co chwilę.
Warto zobaczyć
Izba Pamięci Jakuba Kani
Mieści się w publicznym budynku biblioteki w Starych Siołkowicach na ul. Michała 55, a nieopodal budynku znajduje się pomnik popiersia Jakuba Kani.
Izba powstała po śmierci poety, dla uczczenia jego pamięci, jako zasłużonemu ślązakowi – Polakowi, poecie, pisarzowi ludowemu, działaczowi oświatowemu i naukowemu, a także powstańcowi. Jakub Kania urodził się 11 lipca 1872 r. w Starych Siołkowicach w rodzinie rolniczej Jana i Elżbiety z domu Glatki.
Opiekę nad izbą sprawuje miejscowa biblioteka. Znajduje się tam również bogaty zbiór dzieł z prywatnego księgozbioru Józefa Macioszka, mieszkańca Starych Siołkowic.
Księgozbiór ten to ok. 200 pozycji literatury pięknej polskich autorów, które gromadził już jego ojciec i nie są to książki dobrane przypadkowo, ale kompletne serie wydawnicze, których nabycie w owym czasie na pewno było kosztowne. Pan Macioszek przekazał ten niepowtarzalny zasób książek bibliotece, a ze względu na jego wartość został on umieszczony w Izbie Pamięci Jakuba Kani.
Zaprasza
Izba Pamięci Jakuba Kani
tel.: 77 469 20 17
pon.–czw. 13.00-18.00
pt. 10.00-16.00
Mini skansen, wystawa rękodzieła
- Restauracja Śtantin
tel. 77 469 21 30
wt.-sob. 13.00-23.00
niedz. 12.00-23.00
Wydarzenia cykliczne
Wodzenie niedźwiedzia – śląski zwyczaj wypędzania zimy (końcówka karnawału styczeń/luty)
Rosenmontag – Różany poniedziałek (ostatni poniedziałek karnawału)
Marzanki – lokalny zwyczaj (niedziela przed niedzielą palmową)
Majówka u Farorza – druga niedziela maja
Kiermasz świąteczny – druga niedziela adwentu
Festiwal świąteczny – ostatnia sobota przed wigilją
Kontakt: