„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

ANTONIN

Antonin to wieś, w której poczujesz ducha Chopina

W Antoninie młodość spędzał Fryderyk Chopin. Do drewnianego Pałacu Myśliwskiego zaprawał go Książe Radziwiłł. Młody kompozytor szukał tutaj inspiracji muzyka ludową i przygód miłosnych.

 

Warto zobaczyć

Kaplica Radziwiłłów (MB Ostrobramskiej)

Kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej, projektu Johanna Häberlina (ucznia Karla Schinkla), wybudowany w latach 1835-1838 jako kaplica grobowa Radziwiłłów, w stylu neoromańskim.

We wnętrzu przyozdobiony, wspartymi na czterech marmurowych kolumnach, trzema łukami z białego marmuru, bogato ornamentowanymi dekoracją w stylu bizantyjskim, według tradycji sprowadzonymi z Włoch. Znajdują się tam również dwie późnogotyckie rzeźby św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty pochodzące z początku XVI wieku oraz popiersie zmarłej w 1834 roku Elizy Radziwiłłówny, wykonane z gipsu.

W podziemiu znajduje się grobowiec rodziny Radziwiłłów. Obecnie zwiedzanie kaplicy możliwe jest po uzgodnieniu z kościelnym, gdyż na co dzień obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania – pracujemy nad zmiana tej formuły.

 

Pałac Myśliwski Książąt Radzwiłłów

Pałac myśliwski zbudowany w latach 1822–1824 przez Karla Friedricha Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła. Obiekt jest drewniany, oszalowany, na podmurówce, wybudowany na planie krzyża greckiego. Całe wnętrze korpusu głównego zajmuje wielka, trójkondygnacyjna sala o ozdobnym stropie, wsparta na filarze przyozdobionym trofeami myśliwskimi. Regularnie odbywają się w pałacu koncerty chopinowskie.

Gościem Antoniego Radziwiłła w Antoninie był Fryderyk Chopin (dwukrotnie, w 1827 i 1829). Na elewacji pałacu znajduje się tablica upamiętniająca te wizyty, a przy wejściu na teren pałacowy umiejscowiony jest pomnik kompozytora.

 

Park / Rezerwat przyrody

Jest to rezerwat florystyczno-krajobrazowy położony na terenie Antonina. Rezerwat obejmuje powierzchnię 45,93 ha, z czego 10,80 ha zajmuje staw hodowlany „Wydymacz”, a pozostałe 35,13 ha las. Występują tu zarówno gatunki rodzimych drzew iglastych, takich jak sosna pospolita, świerk pospolity i jodła pospolita, gatunki introdukowane, jak np. choinka kanadyjska, gatunki drzew liściastych - olchy, dąb szypułkowy, grab zwyczajny i inne.

Na terenie „Wydymacza” stwierdzono co najmniej 120 gatunków ptaków, z których około 70 to gatunki lęgowe. O atrakcyjności tego miejsca decydują jednak przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem leśnym, z których część występuje tu w stosunkowo wysokim i niespotykanym na terenach sąsiednich zagęszczeniu.

 

LIDO – klimatyczna restauracja, ośrodek rekreacyjny i kąpielisko

Klimatycznie urządzona restauracja, w której można dobrze zjeść (również lokalne ryby), a także zakupić lokalne produkty z certyfikatem „Dolina Baryczy Poleca” – znakiem potwierdzającym jakość i pochodzenie produktów. Lokal od ponad stu lat serwuje potrawy kuchni staropolskiej. Poleca dania z cielęciny, wieprzowiny, a przede wszystkim dania rybne, które stały się znakiem rozpoznawczym lokalu. Głodni kulinarnych doznań mogą tam spróbować: karpia, pstrąga, łososia, soli i sandacza.

Na wyjątkowość tego miejsca składa się nie tylko wyśmienita kuchnia, ale również przytulne miejsce i miła atmosfera.

W sąsiedztwie restauracji znajdziemy kąpielisko i odremontowany ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy, w którym można zakończyć spacer i zrelaksować się. W sezonie wieczorami organizowane są tam potańcówki i inne imprezy – m.in. Noc Świętojańska w drugiej połowie czerwca.

 

Wydarzenie cykliczne

Noc Świętojańska – okolice 22 czerwca. Plecenie i rzucanie wianków na wodę, szukanie kwiatu paproci i inne tradycyjne obrzędy nocy świętojańskiej.

 

Kontakt

Gmina Przygodzice, pl. Powstańców Wielkopolskich 2, 63-421 Przygodzice

Dariusz Piechowiak, tel. 62 73 74 129

www.przygodzice.pl

 

 

 

Powrót do poprzedniej strony »
×

Zapisz się do newslettera