„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.
ANTONIN
Pobierz informator: Informator Antonina.U Radziwiłłów z muzyką Chopina.pdf (706,20KB)
Antonin – u Radziwiłłów z muzyką Chopina
Antonin, najciekawsza wieś południowej Wielkopolski, węzeł szlaków turystycznych, oferuje spotkanie z wybitnym dziedzictwem historycznym i kulturowym, kontakt z krajobrazem i przyrodą Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy oraz wypoczynek nad stawem Szperek, w miejscu, które już w 20-leciu międzywojennym stało się ulubionym letniskiem mieszkańców pobliskiego Ostrowa Wlkp.
Antonin swą nazwę wywodzi od księcia Antoniego Radziwiłła (1775 -1833). Jego żona, księżna Luiza Hohenzollern była córką Augusta Ferdynanda, stryja króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II. Książę Antoni, pierwszy ordynat rozległych dóbr przygodzickich - wiolonczelista, kompozytor, miłośnik i mecenas sztuki, a zarazem namiestnik Wielkiego Księstwa Poznańskiego, w latach 1821 – 24, wzniósł w Antoninie swą letnią rezydencję. Niezwykły w swej formie pałac myśliwski, zaprojektowany przez znakomitego berlińskiego architekta Karla Fridricha Schinkla, stał się tętniącą życiem artystycznym i towarzyskim siedzibą rodu goszczącą osobistości berlińskiego dworu. Byli tu: car Mikołaj I z rodziną, książę Adam Czartoryski oraz Wilhelm Hohenzollern - zakochany w Elizie, córce ks. Antoniego, przyszły cesarz Niemiec. Prawo dynastyczne nie pozwoliło na ten związek. Wierna uczuciu księżna Eliza nigdy nie wyszła za mąż.
Jesienią 1829 roku po raz drugi gościł tu i koncertował Fryderyk Chopin, którego matka chrzestna Anna ze Skarbków Wiesiołowska mieszkała w nieodległym Strzyżewie. Dla wspólnego muzykowania F. Chopin skomponował Poloneza C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę. W liście do przyjaciela pisał: „Ostatni twój list (…) odebrałem w Antoninie u Radziwiłła. Byłem tam tydzień, nie uwierzysz, jak mi u niego dobrze było. Ostatnią pocztą wróciłem i to ledwo com się wymówił od dłuższego pobytu. (…) byłbym tam siedział dopóki by mię nie wypędzono, ale moje interesa, mój Koncert, jeszcze nie skończony (…) przynaglił mnie do opuszczenia tego raju (…). Pobyt ów na zawsze związał Antonin z Fryderykiem Chopinem i jego muzyką. Stał się również kanwą powieści Gustawa Bojanowskiego pt. „Tydzień w Antoninie”.
Na trasie historycznej: poznajemy najcenniejsze zabytki Antonina od pałacu myśliwskiego zaczynając. Wzniesiono go z drewna modrzewiowego, na planie krzyża greckiego, z podmurówką z rudy darniowej. Budulec, bryła w kolorze cesarskiej żółci, pomnikowe dęby w otoczeniu i towarzysząca zabudowa w stylu tyrolskim nadają mu nieodpartego uroku. Wnętrze budzi zachwyt. W trójkondygnacyjnej sali wypełniającej cały korpus pałacu wznosi się monumentalna, zdobiona porożami jeleni, dorycka kolumna pełniąca funkcję kominka. Można ją podziwiać z wewnętrznych balkonów prowadzących do pokoi ulokowanych w skrzydłach. Notki biograficzne osób, które je zamieszkiwały, fortepian, instrumenty muzyczne, obrazy i litografie oraz odlew dłoni Chopina, pomagają wyobraźni przenieść się do czasów świetności książęcej rezydencji. Na końcu trasy, przy neoromańskiej kaplicy rodowej Radziwiłłów, na skromnym cmentarzyku rodziny książęcej doświadczymy zadumy nad przemijaniem i zapomnieniem, które może stać się udziałem nawet najmożniejszych.
Trasa przyrodnicza rozpoczyna swój bieg przy Izbie Przyrodniczo-Leśnej zwanej „Ogrodówką”, którą można zwiedzić po wcześniejszym ustaleniu terminu. Dalej trasa prowadzi po uroczyskach leśnych rezerwatu Wydymacz (Obszar Natura 2000 Ostoja nad Baryczą), którym charakter nadają wiekowe dęby i stawy.
Trasa rekreacyjna: poprzez teren przypałacowego parku angielskiego wiedzie nad staw Szperek. Rozlokowana przy kąpielisku zabudowa zachowała wiele z klimatu przedwojennego letniska, które po okresie PRL-u, staraniem gminy Przygodzice odzyskuje swą świetność.
TRASA TURYSTYCZNA
ZAPRASZA
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów
www.palacantonin.pl
e-mail:
codziennie od 11:00 do 21:00
tel. 62 734 83 00, 602 267 769
„Ogrodówka” Izba Przyrodniczo-Leśna
Nadleśnictwa Antonin
Zwiedzanie dla grup zorganizowanych
Poniedziałek - piątek od 8:00 do 15:00
po wcześniejszej rezerwacji terminu
pod nr tel. : +48 62 734 81 24
WYDARZENIA CYKLICZNE
- Międzynarodowy Festiwal Chopin w barwach jesieni (wrzesień)
- Ogólnopolski Rajd Jesień Chopinowska (wrzesień)
- Widowisko plenerowe Noc Świętojańska (czerwiec)
- Impreza plenerowa Antonin w Rytmach Lata (czerwiec)
- plenery artystyczne (wiosna-jesień)
Warto zobaczyć
Kaplica Radziwiłłów (MB Ostrobramskiej)
Kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej, projektu Johanna Häberlina (ucznia Karla Schinkla), wybudowany w latach 1835-1838 jako kaplica grobowa Radziwiłłów, w stylu neoromańskim.
We wnętrzu przyozdobiony, wspartymi na czterech marmurowych kolumnach, trzema łukami z białego marmuru, bogato ornamentowanymi dekoracją w stylu bizantyjskim, według tradycji sprowadzonymi z Włoch. Znajdują się tam również dwie późnogotyckie rzeźby św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty pochodzące z początku XVI wieku oraz popiersie zmarłej w 1834 roku Elizy Radziwiłłówny, wykonane z gipsu.
W podziemiu znajduje się grobowiec rodziny Radziwiłłów. Obecnie zwiedzanie kaplicy możliwe jest po uzgodnieniu z kościelnym, gdyż na co dzień obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania – pracujemy nad zmiana tej formuły.
Pałac Myśliwski Książąt Radzwiłłów
Pałac myśliwski zbudowany w latach 1822–1824 przez Karla Friedricha Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła. Obiekt jest drewniany, oszalowany, na podmurówce, wybudowany na planie krzyża greckiego. Całe wnętrze korpusu głównego zajmuje wielka, trójkondygnacyjna sala o ozdobnym stropie, wsparta na filarze przyozdobionym trofeami myśliwskimi. Regularnie odbywają się w pałacu koncerty chopinowskie.
Gościem Antoniego Radziwiłła w Antoninie był Fryderyk Chopin (dwukrotnie, w 1827 i 1829). Na elewacji pałacu znajduje się tablica upamiętniająca te wizyty, a przy wejściu na teren pałacowy umiejscowiony jest pomnik kompozytora.
Park / Rezerwat przyrody
Jest to rezerwat florystyczno-krajobrazowy położony na terenie Antonina. Rezerwat obejmuje powierzchnię 45,93 ha, z czego 10,80 ha zajmuje staw hodowlany „Wydymacz”, a pozostałe 35,13 ha las. Występują tu zarówno gatunki rodzimych drzew iglastych, takich jak sosna pospolita, świerk pospolity i jodła pospolita, gatunki introdukowane, jak np. choinka kanadyjska, gatunki drzew liściastych - olchy, dąb szypułkowy, grab zwyczajny i inne.
Na terenie „Wydymacza” stwierdzono co najmniej 120 gatunków ptaków, z których około 70 to gatunki lęgowe. O atrakcyjności tego miejsca decydują jednak przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem leśnym, z których część występuje tu w stosunkowo wysokim i niespotykanym na terenach sąsiednich zagęszczeniu.
LIDO – klimatyczna restauracja, ośrodek rekreacyjny i kąpielisko
Klimatycznie urządzona restauracja, w której można dobrze zjeść (również lokalne ryby), a także zakupić lokalne produkty z certyfikatem „Dolina Baryczy Poleca” – znakiem potwierdzającym jakość i pochodzenie produktów. Lokal od ponad stu lat serwuje potrawy kuchni staropolskiej. Poleca dania z cielęciny, wieprzowiny, a przede wszystkim dania rybne, które stały się znakiem rozpoznawczym lokalu. Głodni kulinarnych doznań mogą tam spróbować: karpia, pstrąga, łososia, soli i sandacza.
Na wyjątkowość tego miejsca składa się nie tylko wyśmienita kuchnia, ale również przytulne miejsce i miła atmosfera.
W sąsiedztwie restauracji znajdziemy kąpielisko i odremontowany ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy, w którym można zakończyć spacer i zrelaksować się. W sezonie wieczorami organizowane są tam potańcówki i inne imprezy – m.in. Noc Świętojańska w drugiej połowie czerwca.
Kontakt
Gmina Przygodzice, pl. Powstańców Wielkopolskich 2, 63-421 Przygodzice
Dariusz Piechowiak, tel. 62 73 74 129
Projekt Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi realizowany w Antoninie przez gminę Przygodzicę