„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.
DOBKÓW
Dobków – historia sudeckiej wsi i historia planety
W Dobkowie przy pomocy gry terenowej poznasz historię sudeckiej wsi i historię powstawania planety. Dobków przed wojną był katolicką enklawą z kościołem, który zbierał wiernych z promienia niemal 25 km. Zachowała się dzięki temu duża liczba zabytków małej architektury sakralnej (w odróżnieniu od wsi protestanckich). We wsi z racji na położenie (25 km od Jeleniej Góry, Złotoryi i Jawora) nie powstały nowe, szpetne domy współczesne. Zachowała się niemal w stanie doskonałym sudecka architektura wiejska z ładem przestrzennym i historycznym centrum wsi. Dobków położony jest w sercu Krainy Wygasłych Wulkanów. W centrum wsi powstały nowoczesne interaktywne Centrum Nauki, które opowiada historię „ziemi, tej ziemi”, a z okolicznych wzgórz można zobaczyć jedyną w Polsce panoramę na pozostałości po 3 okresach wulkanizmu (sprzed 500 milionów, 250 milionów i 15 milionów lat) oraz inne ciekawy ślady historii ziemi: skały osadowe, wapienie z Wojcieszowa, czy osady polodowcowe z granitami przywleczonymi ze Skandynawii.
Warto zobaczyć
Sudecka Zagroda Edukacyjna
Nowoczesne interaktywne Centrum Edukacji skupione na przekazaniu wiedzy o geologii, naukach przyrodniczych i architekturze. To miejsce, w którym wiedza i umiejętności przekazywane są w sposób interaktywny, dynamiczny, oparty na modelach, wizualizacjach cyfrowych i samodzielnie przeprowadzanych doświadczeniach. Gdzie indziej, niż w Krainie Wygasłych Wulkanów, dzieci i dorośli zobaczą strzelającą w niebo lawę, pojawiające się i ustępujące morza i potężne lodowce? Dlatego właśnie Sudecka Zagroda Edukacyjna powstała w Dobkowie. Otaczające Dobków wzgórza to pozostałości dawnych wulkanów i najlepsze miejsce, aby dowiedzieć się, w jaki sposób siły wnętrza Ziemi ukształtowały region Gór i Pogórza Kaczawskiego. Jest to jeden z najciekawszych pod względem geoturystycznym regionów w Polsce. Widoczne w terenie ślady trzech okresów aktywności wulkanicznej, zalewów morskich, pustyń i zlodowaceń doskonale opowiadają dzieje Ziemi.
Villa Greta
Rodzinny pensjonat i restauracja slow-food, również informacja turystyczna. Villa Greta pod koniec XIX wieku weszła w posiadanie rodziny Paula i Agnes Wittwer.
Mieli oni 12 dzieci. Między innymi córkę Margaretę. Po drugiej wojnie światowej Dolny Śląsk znalazł się w granicach Polski, a Niemka Greta zakochała się w polskim żołnierzu – Sybiraku – Janku Kowalskim. W czasie gdy cała rodzina Grety była wysiedlona do Niemiec, Janek ukrył wybrankę na strychu u przyjaciół w sąsiedniej wsi i pojechał do Warszawy zdobyć pozwolenie na ślub z Niemką. Udało się. Zamieszkali w domu rodzinnym Wittwerów. Janek i Greta Kowalscy żyli długo i szczęśliwie. Dochowali się pięciorga dzieci i mnóstwa wnucząt. Jednym z nich jest właściciel Villi Greta, Krzysztof Rozpędowski. Nazwa domu „Villa Greta” jest więc wspomnieniem o Babci Grecie.
Galeria Pod Aniołem
Założycielami pracowni są Zenon i Bogusława Rudniccy. Zajmują się produkcją ceramiki artystycznej oraz prowadzą warsztaty ceramiczne. Są firmą rodzinną.
Pracownia istnieje od 2001 roku. Ceramika to nie tylko ich zawód, ale również hobby i pasja. Ich wyroby to rękodzieła – wszystkie wyrabiane są ręcznie. Motywem przewodnim prac są anioły.
Galeria Magic-Art
Pracownia i galeria ceramiki artystycznej i użytkowej w Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie. Można tam kupić oryginalne, w 100% ręcznie wykonane elementy wystroju wnętrz, ozdoby i przedmioty użytkowe. Tam odbywają się również warsztaty ceramiczne.
facebook.com/PracowniaJogiiCeramiki
CERAMIKA ART-EL Eli Telatyńskiej z Rodziną
Na miejscu znajduje się galeria i mały sklep z ceramiką, a także pasieka z możliwością zakupu miodu. Otwarte codziennie (któryś z mieszkańców musi być w domu). facebook.com/ceramika.artystyczna
Wydarzenie cykliczne
Kaczawskie Warsztaty Artystyczne
Podsumowanie cyklu warsztatów kreatywnych, które odbywają się przez całe wakacje. Artyści i rzemieślnicy organizują bezpłatne warsztaty, pojawiają się produkty regionalne, koncerty. Impreza odbywa się w ostatnią sobotę sierpnia.
Kontakt
Stowarzyszenie Kaczawskie
Sudecka Zagroda Edukacyjna
Dobków 66
59-540 Świerzawa