„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

DOBKÓW

Dobków na drodze do odkryć.jpeg

Pobierz Informator: PDFInformator Dobkowa. W sercu Krainy Wygasłych Wulkanów.pdf (461,36KB)

 

W sercu Krainy Wygasłych Wulkanów! 

Dobków, położony pomiędzy Górami Kaczawskimi a Pogórzem Kaczawskim, to przykład tradycyjnej sudeckiej łańcuchówki. Zamieszkiwana przez około 500 osób wieś rozciąga się na długość 3,5 km w dolinie potoku Bukownica, nad którą wznosi się barokowy kościół św. Idziego z XVII-wiecznym wyposażeniem.

Dobków, dawna katolicka enklawa na zdominowanym przez protestantyzm Śląsku, to obecnie serce Krainy Wygasłych Wulkanów - obszaru wyróżniającego się w skali kraju swoim bogactwem geologicznym. W 2011 roku Dobków otrzymał tytuł Najpiękniejszej Wsi Dolnośląskiej, a w 2016 roku odebrał Europejską Nagrodę Odnowy Wsi.

Wieś wzmiankowano już w roku 1203. Ziemię, którą książę wrocławski Henryk I Brodaty nadał cystersom z Lubiąża, zasiedlili osadnicy z Frankonii. Niemiecka nazwa wsi - Helmrichersdorf, ostatecznie KleinHelmsdorf wzięła się od Helmricha - pierwszego dziedzicznego sołtysa wsi. Dobków pozostawał własnością klasztoru aż do 1810 roku.

Świadectwem gorliwej wiary mieszkańców są liczne, XIX i XX -wieczne kapliczki i krzyże przydrożne, usytuowane niemal przy każdej posesji. Spacer przez wieś pozwala doświadczyć przestrzeni ukształtowanej duchowością dawnych mieszkańców. Za współczesną jej odsłonę można uznać ofertę pracowni artystycznych i tutejszych pasiek. Lokalna restauracja oferuje dania przygotowywane z produktów pochodzących od regionalnych dostawców i z własnego ogrodu.

W Dobkowie jedną z okazałych, typowych dla miejscowej tradycji budowlanej zagród, przekształcono w nowoczesne centrum edukacji geologicznej i regionalnej. Sudecka Zagroda Edukacyjna jest obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek po Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Liczne eksponaty, okazy skał i minerałów, sycące wyobraźnie makiety i prezentacje multimedialne pozwalają na podróż w czasie przez trzy epoki sudeckiego wulkanizmu - sprzed 500, 280 i 20 mln lat. Krótki spacer na położony nieopodal punkt widokowy „Trzy okresy wulkanizmu” uzupełni uzyskaną w Zagrodzie wiedzę. Nieco dłuższa wędrówka na wzgórze Kapliczna (nazwa pochodzi od wzniesionej tam kapliczki domkowej z ok. 1860 r.) wzdłuż nasadzonej przez mieszkańców alei lipowej pozwoli nasycić się tradycyjnym krajobrazem, którego elementy są zapisem przeszłości geologicznej regionu i historii sudeckiego osadnictwa. W okolicy biegną liczne szlaki piesze, rowerowe ścieżki górskie - tzw. single tracki, z Dobkowa można się również wybrać na dwugodzinną wędrówkę na wieżę widokową na górze Dłużek.

Dobków.jpeg

 

TRASA TURYSTYCZNA

mapa Dobków.jpeg

 

WYDARZENIA CYKLICZNE
• Otwarte warsztaty rodzinne (ceramika, geologia, joga) w ferie, wakacje, długie weekendy. Rozkład warsztatów dostępny na stronie www.gorykaczawskie.pl/wydarzenia

 

ZAPRASZA:


Sudecka Zagroda Edukacyjna - interaktywne centrum poświęcone naukom o Ziemi, brama do Krainy Wygasłych Wulkanów: za pomocą interaktywnych makiet, modeli i gier poznacie tutaj burzliwą przeszłość naszej planety, a także zaplanujecie ciekawe wycieczki po okolicy. W obiekcie znajduje się informacja turystyczna oraz biblioteczka publikacji regionalnych, organizowane są też warsztaty, spotkania i wydarzenia.

Program zajęć i aktualne godziny otwarcia: tel. +48 75 617 14 68, www.sudeckazagroda.pl

 

WARTO ZOBACZYĆ:

PRACOWNIE CERAMICZNE
W Dobkowie znajdują trzy rodzinne pracownie ceramiczne. Choć każda wyróżnia się własnym stylem i osobowościami właścicielek, ich wspólnym mianownikiem jest ręczna technika lepienia, częste motywy naturalne i roślinne oraz... anioły. Każdą z pracowni można odwiedzić po wcześniejszym umówieniu, lub po prostu zajrzeć - jeśli artyści są w domu, na pewno pokażą swoje prace. Dwie z nich organizują również warsztaty lepienia z gliny.

KOŚCIÓŁ ŚW. IDZIEGO
Był wzmiankowany już w 1399 roku. Wybudowany został oryginalnie w stylu gotyckim, przebudowano go jednak w 1735 roku i od tego czasu bryła pozostaje w widocznym dzisiaj kształcie, w stylu barokowym. Najciekawszymi elementami wyposażenia kościoła są polichromowane ołtarze (główny i boczny) z XVIII w., zdobiona kamienna chrzcielnica z II poł. XVII w. i gotycka Pieta z XVI w. Przed kościołem znajduje się gotycka kaplica, a całość otoczona jest kamiennym murem cmentarnym, który może pamiętać jeszcze czasy średniowiecza! Msze Święte w Dobkowie odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 10:45.

KAPLICZKI
Wyjątkowym elementem krajobrazu Dobkowa związanym z jego katolicką tradycją są liczne kapliczki i krzyże przydrożne, wiele budynków gospodarczych i domów zdobią też wywietrzniki w kształcie krzyży. Większość kapliczek i krzyży pochodzi z XIX wieku.Podziwiać je można wędrując oznaczonym, 7-kilometrowym szlakiem kapliczek biegnącym wzdłuż całej miejscowości.

PASIEKI
W Dobkowie znajduje się kilka rodzinnych pasiek oferujących miody i produkty pszczele. Pasieka „Na malinowym wzgórzu” oferuje również przetwory z malin.

RESTAURACJA VILLA GRETA
Oferuje dania kuchni polskiej w duchu „Slow food” – większość produktów pochodzi od lokalnych producentów lub bezpośrednio z pola i ogrodu prowadzonego przez właścicieli.

PUNKTY WIDOKOWE
W zasięgu krótkiego spaceru znajdują się dwa zagospodarowane punkty widokowe. Punkt widokowy „Trzy okresy wulkanizmu” znajduje się na północnym zboczu doliny Bukownicy, a podziwiać można z niego panoramę na okoliczne wzgórza będące pozostałością aż trzech okresów aktywności wulkanicznej. Po drugiej stronie doliny, na wzgórzu Kapliczna (406 m n.p.m.) znajduje się zabytkowa kapliczka domkowa, a przed nią widok na Dobków i Pogórze Kaczawskie. Z Dobkowa można też wybrać się na dłuższy spacer na wieżę widokową na Dłużku (592 m n.p.m.), z której rozpościera się widok na Pogórze Kaczawskie, Góry Kaczawskie i Karkonosze.

Sudecka Zagroda Edukacyjna
Dobków 66
59-540 Świerzawa

www.kaczawskie.pl

 

Projekt Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi realizowany w Dobkowie przez gminę Świerzawa
Kontakt: tel. +48 75 713 53 88
www.swierzawa.pl

Powrót do poprzedniej strony »
×

Zapisz się do newslettera