„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.
DOMACHOWO
Pobierz Informator: Informator Domachowa. Wieś, w której w tańcu zawirujesz.pdf (361,97KB)
Domachowo – wieś, w której w tańcu zawirujesz i tradycji posmakujesz.
Najstarsza wzmianka o Domachowie pochodzi z 1290 roku, kiedy to książę Przemysł II nadaje wieś biskupowi poznańskiemu Janowi II. Wraz z posiadaną już przez biskupa Krobią tworzy Domachowo zaczątek przyszłego biskupiego klucza wsi, który nazwano później Biskupizną.
Mikroegion ten od XIII do XVIII wieku stanowił własność poznańskich biskupów, skutkiem czego miejscowa ludność płaciła niższy wymiar pańszczyzny i była zamożniejsza od chłopów w sąsiednich dobrach szlacheckich. Zaowocowało to wykształceniem się poczucia odrębności przejawiającego się przede wszystkim w kulturze ludowej. Biskupianie mają jedne z najpiękniejszych i najbogatszych strojów. Dobrze zachowały się obrzędowość i dziedzictwo muzyczne w postaci melodii ludowych, pełnych humoru przyśpiewek oraz niezwykle żywiołowych i szybkich tańców.
To właśnie Domachowo stanowi Biskupizny – tutaj powstał Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga (najwyższym odznaczeniem w dziedzinie kultury ludowej), tutaj działał znany społecznik Jan z Domachowa Bzdęga i wreszcie tutaj odbywa się największe święto poświęcone biskupiańskim tradycjom – Festiwal Tradycji i Folkloru.
Domachowo to także siedziba parafii, której sercem jest świątynia pod wezwaniem św. Michała Archanioła – najstarszy drewniany kościół w Polsce i zarazem najstarszy o konstrukcji zrębowej na świecie. Świątynia zbudowana w 1369 roku jest prawdziwą perełką drewnianej architektury gotyckiej, a w swoim wnętrzu skrywa kolejne zachowane poprzez wieki cuda, takie jak średniowieczne polichromie, gotycką pietę z początku XIV wieku, piękne rokokowe i barokowe ołtarze i wiele innych zabytków.
ZAPRASZA:
Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi
ul. Powstańców Wlkp. 27
63-840 Krobia
Tel. +48 65 571 13 20
E-mail:
WARTO ZOBACZYĆ:
Biskupiański Gościniec – centrum kultury biskupiańskiej
Obecny budynek powstał w początkach XX wieku na miejscu przykościelnego szpitala. Domachowski szpitalik ufundowany został w XVI wieku przez przechodzącego z Krajewic Andrzeja Krajewskiego (1490-1573) archidiakonika oraz sekretarza na dworze króla Zygmunta Augusta. Nowy budynek służył jako dom parafialny oraz mieszkania pracowników kościelnych. W czasach PRL-u służył jako świetlica, a następnie tzw. klubo-kawiarnia "Ruchu".
W 2012 r. po gruntownym remoncie nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu już pod obecną nazwą. Dziś tutaj bije serce Biskupizny - odbywają się warsztaty, potańcówki oraz podejmowane są wszelkie ważniejsze decyzje dotyczące regionu. To właśnie tutaj najwiecej dowiedzieć się można o historii i kulturze Biskupian oraz spotkać się z Biskupianami na żywo!
Domachowo k Gostynia Poznańskiego 75, 63-840 Domachowo
Zabytkowy, drewniany kościół parafialny pw. Św. Michała Archanioła
Najstarszy kościół drewniany w Polsce. Kościół w Domachowie w 2018 r. obchodził 450 rocznicę powstania. Po roku w trakcie prac konserwatorskich odkryto, że kościół ma podwójne drewniane ściany. Po ściągnięciu wierzchniej warstwy ukazały się niesamowite malowidła przedstawiające m.in. postacie z Nowego i Starego Testamentu, rycerzy, siedmiogłowego smoka czy Ostatnią Wieczerzę. Przez ponad 250 lat nikt nie wiedział o istnieniu polichromii, pochodzących ze średniowiecza! Odkryte w 2018 r. polichromie rzuciły nowe spojrzenie na dębową bryłę kościoła. Okazało się że obiekt, którego powstanie datowano na rok 1568, w rzeczywistości stoi tam 200 lat dłużej - od 1369 roku, dłużej niż jakakolwiek inna drewniana świątynia w Polsce.
Kontakt: ks. Proboszcz Paweł Minta (tel. 720 294 428), obiekt udostępniany po wcześniejszym umówieniu się oraz w czasie mszy św.
Domachowo 78, 63-840 Krobia, tel. +48 720 294 428 / tel. +48 732 432 405
E-mail : domachowo@archpoznan.pl
WYDARZENIA CYKLICZNE:
Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie – wrzesień
Festiwal odbywa się co roku w drugą niedzielę września. Jest to największa impreza poświęcona kulturze tradycyjnej w te części Wielkopolski i jest ona doskonałą okazją do bliższego zapoznania się z unikalnymi tradycjami kulturowymi Biskupizny, które od 2016 roku znajdują się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Impreza przyciąga co roku ponad dwutysięczną publikę, na scenie zaś oprócz miejscowych mistrzów tradycji prezentują się zespoły z różnych stronu kraju i świata. Poza sceną natomiast mnóstwo atrakcji w postaci stoisk z tradycyjnym rękodziełem i kuchnią przygotowywaną według dawnych receptur.
Dodatkowo:
Katarzynki – listopad
Podkoziołek - luty
Sieć Najciekawszych Wsi – opowieść o wartościach wiejskiego dziedzictwa www.siecnajciekawszychwsi.pl
Projekt Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi realizowany w Domachowie przez Gminę Krobia.