„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.
GALINY
Drodzy Państwo, pozwólcie ugościć się w Galinach – miejscu, gdzie życzliwość obecnych mieszkańców i historyczny duch dawnej posiadłości rodu zu Eulenburg gwarantują udany wypoczynek i kontakt z naturą
Galiny to nie tylko malowniczo położna wieś na pograniczu Warmii i Mazur. To miejsce, gdzie poczuć można ducha historii, gdzie wspaniałe zabytki żyją zgodnie z tradycją i mimo ubiegu lat, nadal pełnią pierwotne funkcje gospodarcze i społeczne.
Najważniejszą atrakcją jest tam odrestaurowany i zrewitalizowany dawny majątek rodu zu Eulenburg. Obecnie jest to własność prywatna. Majątek składa się z pałacu z XVI w. oraz zabudowań folwarcznych z przełomu XIX i XX wieku. Pałac, tak jak dawniej jest najważniejszym miejscem Galin. Obecnie funkcjonuje tam hotel. W budynkach folwarcznych mieści się restauracja, cześć pokoi hotelowych oraz zabytkowe stajnie z 70 końmi. Folwark stanowi miejsce pracy wielu osób z Galin i okolic. Widząc tętniące tam życie, odnosi się wrażenie, że tak jak było to dawniej, folwark „pracuje” na pałac.
Kolejnym ważnym miejscem we wsi jest gotycki kościół wybudowany ok. 1388 r. Kościół był rozbudowywany prze rodzinę zu Eulenburg.
Dla obecnych mieszkańców Galin ważnym miejscem są również tereny rekreacyjne w centrum wsi. Dziś, tak jak dawniej, są one miejscem spotkań mieszkańców. Rozbudowali oni to miejsce pracą własnych rąk. Odwiedzającym wieś Galiny, chcemy pokazać pamięć, jaka pozostała tam po dawnych mieszkańcach i hrabiach, którzy tamtymi terenami rządzili.
XVI-wieczny pałac z parkiem
Jeden z ostatnich przykładów zachowanych pałaców renesansowych na terenach dawnych Prus Wschodnich. Dawniej był on siedzibą rodu zu Euleburg. Po wojnie zniszczony lecz odbudowany po tym jak został kupiony w 1995 rok przez nowych właścicieli.
Park założony został na początku XIX wieku w stylu angielskim. Po wojnie także zniszczony. W 2002 roku dostał złoty medal od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepiej przeprowadzoną rewaloryzację.
XIX-wieczny folwark
Teren dawnego gospodarstwa rolnego. Znajdują się tam budynki gospodarcze: spichlerz, w którym obecnie działa restauracja i pokoje hotelowe, kuźnia, stodoła, budynki stajenne. Goście mogą wejść do stajni i zobaczyć, jak wygląda praca w stajni. Można zobaczyć również kowala, który często przyjeżdża na podkuwanie koni.
Częścią folwarku jest także Farma Zwierząt Miniaturowych. Żyją w niej zwierzęta, jakie hodowane były w dawnych majątkach mazurskich: owce, osły, kozy, kuce.
Gotycki kościół
Wybudowany w 1388 roku z kamieni polnych. Ufundowany przez rodzinę zu Eulenburg. W środku znajduje się płyta nagrobna Elżbiety i Botho Eulenburgów z 1629 r. Kościół wybudowany został w miejscu pochówku dawnych mieszkańców Galin. Istnieje możliwość wejścia na 30-metrową wieżę kościoła skąd rozpościera się widok na Galiny.
Tereny rekreacyjne
Miejsce spotkań mieszkańców dawniej i dziś. Znajduje się tam piec chlebowy, gdzie można wypiec własny chleb. Jest też miejsce na ognisko, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, dwie wiaty, mały amfiteatr, stół do ping-ponga.
Wszystkie miejsca są udostępnione bezpłatnie.
Wydarzenie cykliczne
Święto Pieczonego Ziemniaka
Odbywa się w połowie września w centrum rekreacyjnym Galin i jest adresowane do mieszkańców wsi, dzieci z lokalnej szkoły, turystów wypoczywających w hotelu Pałac i Folwark Galiny oraz mieszkańców okolicy.
Kontakt
Stowarzyszenie Przyjaciół Galin „Nasze Galiny” – Jacek Boruch, nr tel.: 517 519 462
Urząd Gminy Bartoszyce – Ewa Izdebska, nr tel.: 89 762 77 05, e-mail: