„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

GŁOTOWO

Głotowo – Warmińska Jerozolima

Wieś Tętniąca życiem kulturalnym, gdzie rozwija się turystyka i kwitnie kultura chrześcijańska, a na sercu wszystkich mieszkańców leży dobro dziedzictwa kulturowego.

 

Warto zobaczyć

Kalwaria Warmińska

Zbudowano ją w latach 1878-1894. W murowanych z kamienia i cegły kaplicach znajdują się artystycznie wykonane rzeźby, ukazujące naturalistycznie mękę Chrystusa. Co do długości i ukształtowania terenu, Kalwaria Warmińska wiernie naśladuje jerozolimską Drogę Krzyżową.

W drugiej połowie XIX wieku zamożny mieszkaniec Głotowa Jan Merten udał się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Stamtąd przywiózł pomysł wybudowania w swojej wsi kalwarii wzorowanej na jerozolimskiej. Małe kamyczki, które znalazł na Drodze Krzyżowej w Jerozolimie zabrał ze sobą jako relikwie, zamierzając umieścić je w mających powstać kaplicach-stacjach.

Budowę głotowskiej Kalwarii rozpoczęto 29 lipca 1878 roku. Jak podają kroniki, ludność katolicka diecezji warmińskiej tłumnie zgłaszała się do pracy, a także składano przy tym hojne ofiary pieniężne. Wąwóz pod Kalwarię wykonano ręcznie, wykorzystując przy tym niewielki jar ze strumykiem.

Pomiędzy wysokimi drzewami wznoszą się murowane z kamienia i cegły neoromańskie i neogotyckie kaplice. W ich wnętrzach znajdują się artystycznie wykonane rzeźby ukazujące naturalistycznie mękę Chrystusa. W każdej stacji umieszczono w drewnianych krzyżach przykrytych kloszami małe jerozolimskie kamyki-relikwie. Do dziś zachowały się one już tylko w niektórych kaplicach.

Oprócz 14 stacji Drogi Krzyżowej, umieszczono tam także grotę Matki Bożej z Luordes ze źródłem oraz kaplicę modlitwy Pana Jezusa w Ogrójcu. Licząc sobie ponad sto lat Kalwaria Warmińska w Głotowie zwana też Warmińską Jerozolimą należy do najlepszych w Polsce, zachwyca bowiem nie tylko pięknem zabytków, ale i malowniczym położeniem.

 

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela i Świętego Floriana w Głotowie

Kościół usytuowany jest w centrum wsi. W obejściu kościoła znajdują się cztery murowane, otynkowane kapliczki, wzniesione na planie kwadratu i nakryte baniastymi dachami z latarniami. Wnętrza nakryte są kopułami. W każdej z kaplic zachowana jest pierwotna mensa. Pomiędzy kapliczkami znajduje się mur zamykający dziedziniec, w którym odnajdujemy trzy bramki: na południowy wschód od kościoła – wejście do Kalwarii, na zachód i południe - wejścia do kościoła. Na wschód od kościoła usytuowana jest z kolei murowana kapliczka, w której widnieje krucyfiks.

 

Dom Pielgrzyma

Pokoje 2, 3, 4 i 5-osobowe z łazienkami, dla ok. 100 osób. Na odwiedzających czeka plac zabaw dla dzieci, boisko, miejsca spacerowe oraz wystawa „Stare i Nowe Głotowo”. W obiekcie znajdują się również 3 sale konferencyjne.

 

Wydarzenie cykliczne

Odpust diecezjalny w Głotowie, rekolekcje

 

Kontakt

Gmina Dobre Miasto

ul. Warszawska 14, 11-040 Dobre Miasto

Ks. Marek Proszek, Głotowo 38, 11-040 Dobre Miasto

Nr tel.: 89 6161293

www.glotowo.pl

 

Powrót do poprzedniej strony »
×

Zapisz się do newslettera