„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

GNIEWINO

Gniewino. Na drodze do odkryc.png

 

Pobierz Informator: PDFInformator Gniewina. Energia Kaszub..pdf (1,14MB)

 

Gniewino - Energia Kaszub

Gniewino, oferując najnowocześniejsze obiekty sportowe i inne obiekty użyteczności publicznej, jest dobrym miejscem do życia. ”Energia” – to słowo najlepiej oddaje naturę gminy i wsi - rozmach inwestycyjny oraz obecność największej w Polsce szczytowo-pompowej elektrowni wodnej. Stolemy, legendarne olbrzymy, których figury pojawiają się w przestrzeni Gniewina, są znakiem przyjęcia kaszubskiej tożsamości, a jednocześnie energii, jaka wyzwoliła się i nadal wyzwala w tej części Pomorza.

Gniewino „narodziło się” dla Polski, dla Europy, dla świata dzięki EURO 2012. Zasłynęło jako jedyna wiejska lokalizacja Turniejowego Centrum Pobytowego. Jeszcze bardziej nobilitował fakt wybrania Gniewina (spośród 13 takich ośrodków w kraju) przez Narodową Reprezentację Hiszpanii - najlepszą wówczas drużynę Mistrzów Świata z 2010 r. i Mistrzów Europy z 2008 r. Sprawdzone i docenione w tej roli Gniewino dziś funkcjonuje jako raj dla piłkarzy i szczególna atrakcja dla turystów. Tu wciąż powstaje coś nowego i „piłka jest w grze”. Przypomina o tym Rondo im. Kazimierza Górskiego (1921-2006), legendarnego trenera polskiej reprezentacji narodowej piłki nożnej.

Gniewino przyjęło kaszubską tożsamość, dodając do niej własny, piłkarski element. Kaszubskie Oko pozwala podziwiać rozległe panoramy, poczuć wiatr od morza, objąć skalę i naturę transformacji Gniewina - od skromnej, ubogiej wsi do liczącego się w regionie i kraju ośrodka sportu, rekreacji i turystyki, który energią hojnie darzy przybyłych. Chcemy o tym opowiedzieć, prezentując trzy wyodrębniające się centra wsi: historyczne, sportowe oraz turystyczne.

 

Na trasie „EURO 2012” (pieszo lub rowerem) pamiątki po piłkarskich mistrzostwach Europy rywalizują z możliwościami skorzystania ze znakomitych obiektów sportowych.

Trasa „Kaszubskiego Stolema” (rowerem lub samochodem) proponuje atrakcje Kaszubskiego Oka i zwiedzanie Skansenu w Nadolu wraz z wodnymi rozrywkami nad Jeziorem Żarnowieckim (przystań jachtowa) i smakowaniem tradycyjnych, kaszubskich potraw w Restauracji Stolemowa Grota.

Obie trasy rozpoczynają się przy Hotelu Mistral Sport**** będącym sercem Centrum Sportowo - Konferencyjnego Gniewino. Z tarasu hotelowej restauracji i ścieżek poprowadzonych wokół obiektu rozpościera się imponujący widok na wieś - ze Stadionem "Arena Mistrzów" i towarzyszącymi mu obiektami sportowymi na pierwszym planie. To jedyny tego rodzaju widok na obszarach wiejskich w Polsce.

 

Gniewino mapa.jpeg

Możliwość zwiedzania Gniewina i okolic z przewodnikiem, czas wycieczki dodatkowej 4 godziny. Kontakt pod numerem telefonu: +48 784 028 039.

 

WYDARZENIA CYKLICZNE:

Ogólnopolski Przegląd Teatralno-Kabaretowy „Wieżowisko” – pierwsza połowa maja

Przegląd skierowany jest do amatorskich zespołów teatralnych i kabaretowych działających przy szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich, uczelniach, instytucjach kultury, stowarzyszeniach, organizacjach pozarządowych oraz grup/twórców niezależnych z całej Polski jak i zza granicy

Majówka – pierwsza połowa maja

Majówka odbywa się w Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteka. Organizowane są zabawy, konkursy i zajęcia dla najmłodszych. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z gminy zapraszają do stoisk oferujących przepyszne ciasta i chleb ze smalcem

Pielgrzymka Wodno-Piesza na Odpust św. Anny z Nadola do Żarnowca – druga połowa lipca

Pielgrzymka nawiązuje do czasów sprzed II wojny światowej, kiedy to Nadole było jedyną Polską wsią po tej stronie jeziora, a najbliższy kościół katolicki znajdował się w Żarnowcu - po przeciwnej stronie jeziora. Najbliższa i najprostsza droga, omijająca granicę polsko-niemiecką, wiodła do kościoła przez Jezioro Żarnowieckie. Jest to jedyna jeziorna pielgrzymka w naszym kraju. Wierni łodziami z przystani w Nadolu wypływają około godz. 14. Kierują się do przystani w Lubkowie. Następnie pieszo przechodzą do kościoła w Żarnowcu.

Festyn Folklorystyczny w Nadolu „Krancbal” – druga połowa lipca

Krancbal to nazwa festynu folklorystycznego. Podczas festynu prezentowane są występy muzyczne i kabaretowe, a także jarmark folklorystyczny i kulinarny oraz ukazane są dawne zwyczaje i narzędzia kaszubskie.

Kaszubski Przegląd Orkiestr – druga połowa lipca

Kaszubski Przegląd Orkiestr Dętych co roku odbywa się dzień po Dniach Gminy Gniewino i na przestrzeni lat przybrał formę festiwalu międzynarodowego, podczas którego swoje umiejętności prezentują orkiestry dęte z terenu Kaszub oraz zaprzyjaźnione grupy z zagranicy.

Festyn Dożynkowy w Nadolu „Dzień Chleba i Miodu” – druga połowa sierpnia

Jak w każdą ostatnią niedzielę sierpnia w skansenie „Zagroda Gburska i Rybacka” w Nadolu odbywa się Dożynkowy Festyn Folklorystyczny „Dzień Chleba i Miodu” organizowany przez Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy oraz Gminę Gniewino. Festyn rozpoczyna się uroczystą Mszą Świętą w intencji rolników oraz ich rodzin oraz przemarszem z wieńcami dożynkowymi z nadolskiej kaplicy na teren skansenu. W trakcie festynu odbywają się liczne prezentacje tradycyjnych zajęć gospodarczych, jarmark wyrobów regionalny produktów kulinarnych, a w szczególności miodów i innych produktów pszczelarskich. Dopełnieniem spotkania są występy zespołów muzycznych oraz tanecznych, a także konkurs wieńców dożynkowych.

Dni Kultury Gminy Gniewino – pierwsza połowa grudnia

Dni kultury trwające 4-5 dni odbywają się w sali widowiskowo-kinowej w centrum kultury prezentując występy muzyczne, teatralne oraz kabaretowe.

 

ZAPRASZA:

Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteka

poniedziałek wtorek piątek 10:00-18:00

środa 8:00-16:00

czwartek 9:00-17:00

Kompleks Kaszubskie Oko w Gniewnie

kwiecień - soboty i niedziele 10:00-16:00

maj – poniedziałek – piątek 10:00-18:00; sobota – niedziela 10:00-19:00

czerwiec – poniedziałek – piątek 10:00-20:00; sobota – niedziela 10:00-21:00

lipiec, sierpień - 7 dni w tygodniu 9:00-21:00

wrzesień - 7 dni w tygodniu 10:00-18:00

październik - soboty i niedziele 12:00-16:00

W pozostałych okresach w ciągu roku – możliwość zwiedzania obiektu po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym – tylko dla grup liczących powyżej 10 osób.

Skansen w Nadolu

od 1 września do 30 czerwca

poniedziałek – nieczynne

wtorek – piątek 8:00-15:00

sobota – niedziela 9:00-16:00

 

od 1 lipca do 31 sierpnia

poniedziałek – piątek 10:00-18:00

sobota – niedziela 10:00-16:00

 

INFORMATOR DO POBRANIA:

Kompleks Kaszubskie Oko w Gniewnie (tel. +48 58 670 66 44 e-mail: )

Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteka (ul Sportowa 1; tel.+48 58 670 63 37 e-mail: )

 

BAZA NOCLEGOWA i GASTRONOMICZNA:

  • Hotel Mistral Sport**** ul. Sportowa 2; 84-250 Gniewino, tel. +48 58 736 46 00, e-mail:  www.hotelmistralsport.pl
  • Dwór w Bychowie Bychowo 19; 84-250 Gniewino, tel. +48 58 670 60 28, e-mail: ww.bychowo.pl
  • Lisewski Dwór Lisewo 1; 84-250 Gniewino, tel. +48 58 672 16 05, kom. +48 606 366 937, e-mail:   www.lisewskidwor.pl
  • Stolemowa Grota ul.Bałtycka 30; 84-250 Nadole, tel. +48 728 349 946

 

 

Sieć Najciekawszych Wsi - opowieść o wartościach wiejskiego dziedzictwa www.siecnajciekawszychwsi.pl

Projekt Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi realizowany w Gniewinie przez gminę Gniewino

www.gniewino.pl http://dobremiejsce.gniewino.pl/

https://pl-pl.facebook.com/Gniewinodobremiejsce/

herb Gniewino.png

 

 

Powrót do poprzedniej strony »
×

Zapisz się do newslettera