„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

ISTEBNA

Na drodze do odkryc.jpeg

Siła tradycji. Na wołoskim szlaku.

Na terenie Istebnej organizowane są liczne wydarzenia, podczas których spotkamy się z góralami w strojach ludowych, grającymi na instrumentach pasterskich, czy zajmującymi się nietypowymi zawodami. Dookoła można się rozkoszować wspaniałymi widokami i otaczającą z każdej strony dawną architekturą, licznymi muzeami i przyrodą. Tego wszystkiego „dotknąć” można także w dzień powszedni, wędrując po Istebnej i spotykając mieszkańców, którzy codziennie kultywują tradycję: pracują na polu, w warsztacie, w gospodarstwie.

mapa Istebna.jpeg

Warto zobaczyć

Kościół pw. Dobrego Pasterza

Murowany kościół wybudowany w latach 1792–1794. Jest on drugą świątynią, jaka powstała w centrum miejscowości. We wnętrzach zachowało się kilka elementów z poprzedniego drewnianego kościółka, powstałego jeszcze za czasów misjonarza Leopolda Tempesa. Największą wartość świątyni stanowią ciekawe, barwne polichromie. Ich projekt i wykonanie jest wynikiem współpracy wybitnych artystów zamieszkujących Istebną – Jana Wałacha i Ludwika Konarzewskiego seniora oraz jego uczniów.

 

Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej

Na pierwszym piętrze znajduje się stała ekspozycja, ukazująca florę i faunę beskidzkich lasów. Ponadto na zwiedzających czekają makiety przedstawiające historię terenu, diorama rzeki, dział dotyczący form ochrony przyrody oraz rentgen drzewa. Dla dzieci natomiast przewidziano ciekawe gry i zabawy. LOEE otoczony jest przez Ogród Roślin Beskidu Śląskiego. Powstał tu również oryginalny, ekologiczny plac zabaw dla dzieci.

 

Kurna Chata Kawuloka

Stary drewniany dom z 1863 r. pełen jest dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i narzędzi. W autentyczny sposób oddaje warunki, w jakich żyli mieszkańcy Istebnej w drugiej połowie XIX w. Realizowane są tu także na zamówienie warsztaty folklorystyczne – robienie masła, koronka koniakowska, itp.

;

www.chatakawuloka.eu

 

Izba pamięci Jerzego Kukuczki

Izba pamięci prowadzona przez panią Cecylię - żonę wybitnego polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki, zdobywcy wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Siedzibą izby jest rodzinny, drewniany dom Kukuczków, wewnątrz którego zgromadzone zostały pamiątki, trofea i nagrody dokumentujące niezwykłą historię wypraw.

tel.: +48 508 389 558; e-mail: ;

www.kukuczka.net;

 

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Drewniana świątynia wzniesiona została w 1779 r. w Przyszowicach koło Gliwic. W latach 1957–1958 obiekt przeniesiono na istebniańską ziemię. Do 1967 r. kościół pełnił funkcję muzealną, będąc miejscem gromadzenia eksponatów sztuki sakralnej z regionu Górnego Śląska. Z pierwotnego wyposażenia zachował się barokowy XVIII-wieczny ołtarz oraz ambona z 1697 roku. Wnętrze uzupełniają ludowe rzeźby. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

 

Muzeum Jana Wałacha

Jan Wałach – góral z Istebnej, który otrzymał gruntowne wykształcenie artystyczne w Krakowie u Mehoffera, czy w Paryżu. Wrócił jednak do rodzinnej Istebnej, by tu tworzyć i dokumentować jednocześnie życie górali beskidzkich. Oprócz malarstwa zajmował się także rzeźba oraz grą na instrumentach. Pracownia zbudowana została w 1922 r., za życia artysty służyła jako atelier malarskie. Wnętrze zajmują sprzęty, sztalugi oraz prace artysty: obrazy olejne, drzeworyty, rysunki, gwasze czy grafiki o różnorodnej tematyce.

tel.:+48502 097 871, +48 885 743 904; www.janwalach.pl;

 

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce

Dawny kościół pochodził z 1957 roku i został wzniesiony w malowniczym górzystym terenie. Miejsce to ma upamiętnić objawienia Najświętszej Marii Panny, jakie miały miejsce w 1917 roku w portugalskiej miejscowości Fatima. W grudniu 2013 r. świątynia spłonęła. Z pożogi ocalało jedynie żaroodporne Tabernakulum. Dzięki staraniom i wytrwałej pracy ks. Grzegorza Kotarby oraz wielu parafian kościół odbudowano.

tel.:+48 33 855 52 59; +48 795 196 955

parafiastecówka.pl; e-mail: ;

 

Kaplica pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej

Kapliczka jest oryginalnym przykładem architektury drewnianej, czerpiącym motywy z budownictwa ludowego gór polskich (w tym istebniańskiego), które łączy z charakterystycznymi dla architektury polskiej lat 20. XX wieku elementami tzw. stylu zakopiańskiego. Formę architektoniczną kaplicy, a także jej wyposażenie zaprojektował Ludwik Konarzewski senior. W ołtarzu wyrzeźbionym osobiście przez artystę ukazany jest, w sposób symboliczny i w konwencji apoteozy, Śląsk Cieszyński.

tel.: +48 33 855 75 09; +48 33 855 65 29; +48 506 444 211

 

Dom Konarzewskich

Dom Konarzewskich to miejsce, gdzie poznać można nie tylko dorobek artystyczny czterech pokoleń tej rodziny, ale także jej bogatą historię. To opowieść o czasach wojny i pokoju, różnych dziedzinach artystycznego wyrazu – od muzyki, poprzez malarstwo, rzeźbę, meblarstwo, ceramikę i tkactwo.

tel.: +48 33855 75 09; +48 33 855 65 29; +48 506 444 211

 

„Galeria Kukuczka” na Jasnowicach

Wyjątkowa, prywatna kolekcja obrazów, rzeźb, koronek i ceramiki, która udostępniana jest zwiedzającym. W galerii zobaczyć można między innymi przepiękne koronki Beaty Legierskiej, ceramikę Justyny Łodzińskiej, płótna Mazusia, Maśluszczaka, Chomiczewskiego, Lechoszesta, Jakubczaka i wielu innych. Miejsce to słynie również z koncertów i wernisaży.

tel.: +48 33 855 71 05, +48 33 855 60 27, +48 608 581 071

www.galeriakukuczka.pl;

 

Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej

Ośrodek mieści się w zabytkowym budynku z 1883 r. i znajduje się w samym centrum Istebnej, na terenie parku przed Kościołem pw. Dobrego Pasterza. W budynku mieści się Punkt Informacji Turystycznej. Do nabycia informatory, kolorowanki, upominki, przewodniki i mapy ze szlakami, zlokalizowano tu także punkt dostępu do Internetu. Można pobrać audioprzewodniki po gminie Istebna, a także questy.

Dział Promocji i Informacji Turystycznej – tel.: +48 33 855 61 58; e-mail:

Dział Kultury – tel.: +48 33 855 62 08; e-mail:

www.istebna.eu; Zapraszamy także na FB: facebook.com/GminaIstebna

 

Wydarzenia cykliczne

Mieszanie Owiec, Rozsód Owiec, Jarmark Pasterski – wydarzenia związane z pasterstwem i dorocznym kalendarzem; można skosztować tradycyjnych potraw i serów, a także zobaczyć życie bacy na hali.


 

Kontakt

PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W ISTEBNEJ

43-470 Istebna Centrum 68

tel. +48 33 855 61 58; kom. +48 516 195 614

, www.istebna.eu

Aneta Legierska

 

 

Powrót do poprzedniej strony »
×

Zapisz się do newslettera