„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

ISTEBNA

Na drodze do odkryc.jpeg

Pobierz Informator: PDFInformator Istebnej. Siła tradycji. Na wołoskim szlaku.pdf (896,13KB)

Siła tradycji. Na wołoskim szlaku.

Na terenie Istebnej organizowane są liczne wydarzenia, podczas których spotkamy się z góralami w strojach ludowych, grającymi na instrumentach pasterskich, czy zajmującymi się nietypowymi zawodami. Dookoła można się rozkoszować wspaniałymi widokami i otaczającą z każdej strony dawną architekturą, licznymi muzeami i przyrodą. Tego wszystkiego „dotknąć” można także w dzień powszedni, wędrując po Istebnej i spotykając mieszkańców, którzy codziennie kultywują tradycję: pracują na polu, w warsztacie, w gospodarstwie.

mapa Istebna.jpeg

Warto zobaczyć

Kościół pw. Dobrego Pasterza

Murowany kościół wybudowany w latach 1792–1794. Jest on drugą świątynią, jaka powstała w centrum miejscowości. We wnętrzach zachowało się kilka elementów z poprzedniego drewnianego kościółka, powstałego jeszcze za czasów misjonarza Leopolda Tempesa. Największą wartość świątyni stanowią ciekawe, barwne polichromie. Ich projekt i wykonanie jest wynikiem współpracy wybitnych artystów zamieszkujących Istebną – Jana Wałacha i Ludwika Konarzewskiego seniora oraz jego uczniów.

 

Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej

Na pierwszym piętrze znajduje się stała ekspozycja, ukazująca florę i faunę beskidzkich lasów. Ponadto na zwiedzających czekają makiety przedstawiające historię terenu, diorama rzeki, dział dotyczący form ochrony przyrody oraz rentgen drzewa. Dla dzieci natomiast przewidziano ciekawe gry i zabawy. LOEE otoczony jest przez Ogród Roślin Beskidu Śląskiego. Powstał tu również oryginalny, ekologiczny plac zabaw dla dzieci.

 

Kurna Chata Kawuloka

Stary drewniany dom z 1863 r. pełen jest dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i narzędzi. W autentyczny sposób oddaje warunki, w jakich żyli mieszkańcy Istebnej w drugiej połowie XIX w. Realizowane są tu także na zamówienie warsztaty folklorystyczne – robienie masła, koronka koniakowska, itp.

;

www.chatakawuloka.eu

 

Izba pamięci Jerzego Kukuczki

Izba pamięci prowadzona przez panią Cecylię - żonę wybitnego polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki, zdobywcy wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Siedzibą izby jest rodzinny, drewniany dom Kukuczków, wewnątrz którego zgromadzone zostały pamiątki, trofea i nagrody dokumentujące niezwykłą historię wypraw.

tel.: +48 508 389 558; e-mail: ;

www.kukuczka.net;

 

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Drewniana świątynia wzniesiona została w 1779 r. w Przyszowicach koło Gliwic. W latach 1957–1958 obiekt przeniesiono na istebniańską ziemię. Do 1967 r. kościół pełnił funkcję muzealną, będąc miejscem gromadzenia eksponatów sztuki sakralnej z regionu Górnego Śląska. Z pierwotnego wyposażenia zachował się barokowy XVIII-wieczny ołtarz oraz ambona z 1697 roku. Wnętrze uzupełniają ludowe rzeźby. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

 

Muzeum Jana Wałacha

Jan Wałach – góral z Istebnej, który otrzymał gruntowne wykształcenie artystyczne w Krakowie u Mehoffera, czy w Paryżu. Wrócił jednak do rodzinnej Istebnej, by tu tworzyć i dokumentować jednocześnie życie górali beskidzkich. Oprócz malarstwa zajmował się także rzeźba oraz grą na instrumentach. Pracownia zbudowana została w 1922 r., za życia artysty służyła jako atelier malarskie. Wnętrze zajmują sprzęty, sztalugi oraz prace artysty: obrazy olejne, drzeworyty, rysunki, gwasze czy grafiki o różnorodnej tematyce.

tel.:+48502 097 871, +48 885 743 904; www.janwalach.pl;

 

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce

Dawny kościół pochodził z 1957 roku i został wzniesiony w malowniczym górzystym terenie. Miejsce to ma upamiętnić objawienia Najświętszej Marii Panny, jakie miały miejsce w 1917 roku w portugalskiej miejscowości Fatima. W grudniu 2013 r. świątynia spłonęła. Z pożogi ocalało jedynie żaroodporne Tabernakulum. Dzięki staraniom i wytrwałej pracy ks. Grzegorza Kotarby oraz wielu parafian kościół odbudowano.

tel.:+48 33 855 52 59; +48 795 196 955

parafiastecówka.pl; e-mail: ;

 

Kaplica pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej

Kapliczka jest oryginalnym przykładem architektury drewnianej, czerpiącym motywy z budownictwa ludowego gór polskich (w tym istebniańskiego), które łączy z charakterystycznymi dla architektury polskiej lat 20. XX wieku elementami tzw. stylu zakopiańskiego. Formę architektoniczną kaplicy, a także jej wyposażenie zaprojektował Ludwik Konarzewski senior. W ołtarzu wyrzeźbionym osobiście przez artystę ukazany jest, w sposób symboliczny i w konwencji apoteozy, Śląsk Cieszyński.

tel.: +48 33 855 75 09; +48 33 855 65 29; +48 506 444 211

 

Dom Konarzewskich

Dom Konarzewskich to miejsce, gdzie poznać można nie tylko dorobek artystyczny czterech pokoleń tej rodziny, ale także jej bogatą historię. To opowieść o czasach wojny i pokoju, różnych dziedzinach artystycznego wyrazu – od muzyki, poprzez malarstwo, rzeźbę, meblarstwo, ceramikę i tkactwo.

tel.: +48 33855 75 09; +48 33 855 65 29; +48 506 444 211

 

„Galeria Kukuczka” na Jasnowicach

Wyjątkowa, prywatna kolekcja obrazów, rzeźb, koronek i ceramiki, która udostępniana jest zwiedzającym. W galerii zobaczyć można między innymi przepiękne koronki Beaty Legierskiej, ceramikę Justyny Łodzińskiej, płótna Mazusia, Maśluszczaka, Chomiczewskiego, Lechoszesta, Jakubczaka i wielu innych. Miejsce to słynie również z koncertów i wernisaży.

tel.: +48 33 855 71 05, +48 33 855 60 27, +48 608 581 071

www.galeriakukuczka.pl;

 

Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej

Ośrodek mieści się w zabytkowym budynku z 1883 r. i znajduje się w samym centrum Istebnej, na terenie parku przed Kościołem pw. Dobrego Pasterza. W budynku mieści się Punkt Informacji Turystycznej. Do nabycia informatory, kolorowanki, upominki, przewodniki i mapy ze szlakami, zlokalizowano tu także punkt dostępu do Internetu. Można pobrać audioprzewodniki po gminie Istebna, a także questy.

Dział Promocji i Informacji Turystycznej – tel.: +48 33 855 61 58; e-mail:

Dział Kultury – tel.: +48 33 855 62 08; e-mail:

www.istebna.eu; Zapraszamy także na FB: facebook.com/GminaIstebna

 

Wydarzenia cykliczne

Mieszanie Owiec, Rozsód Owiec, Jarmark Pasterski – wydarzenia związane z pasterstwem i dorocznym kalendarzem; można skosztować tradycyjnych potraw i serów, a także zobaczyć życie bacy na hali.


 

Kontakt

PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W ISTEBNEJ

43-470 Istebna Centrum 68

tel. +48 33 855 61 58; kom. +48 516 195 614

, www.istebna.eu

Aneta Legierska

 

Powrót do poprzedniej strony »
×

Zapisz się do newslettera