„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

KAMIEŃ ŚLĄSKI

nA DRODZE DO ODKRYC.jpeg

 

Warto zobaczyć

Tu odnowisz ciało i duszę!

Kamień Śląski – niegdyś siedziba rycerska, obecnie wiejski kurort o europejskim standardzie. Tu  przecinają się drogi pielgrzymów, turystów i osób poszukujących nowych doświadczeń. Nazwa nawiązuje do zbudowanego z wapieni kamiennego podłoża, na którym wieś ulokowano  (pierwsza wzmianka  z 1104 r.) i od wieków wykorzystywano do budowy domów.

Położenie wśród pól i lasów, kameralne i przestronne wnętrze wsi z centralnie położonym kościołem i stawem, przyległy, piękny kompleks pałacowo - parkowy wraz z zabudową folwarczną, która przeszła niezwykłą metamorfozę rewitalizacji, tworzą kameralny klimat emanujący ciepłem i spokojem. Wapienną biel i złocistą żółć odnowionych historycznych budowli i wiejskiej zabudowy przenika bujna zieleń starodrzewu i  wielość barw wypielęgnowanych skwerów. Słychać bicie dzwonów kościoła lub dochodzących z Bramy Dzwonów.

Kamień Śląski jest miejscem narodzin świętego Jacka (ok. 1183– 1257) oraz  błogosławionych Bronisławy  i Czesława, patrona Wrocławia (ok. 1175/1180– 1242) z rodziny Odrowążów, którzy odegrali wielką rolę w ewangelizacji ówczesnej Europy. Szczególne zasługi oddał św. Jacek, żarliwy kapłan i wybitny misjonarz kaznodziejskiego zakonu św. Dominika. Jacek Odrowąż został uroczyście kanonizowany w roku 1594 jako siódmy dominikanin i piąty Polak wniesiony na ołtarze. Jego statua zdobi kolumnadę Berniniego okalającej plac przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie. Rodzina von Larisch, pięć wieków po narodzeniu św. Jacka, przebudowała średniowieczną warownię w Kamieniu Śl. w barokowy pałac. Komnata, uznawana za miejsce narodzin  świętego, stała się kaplicą, dziś dostępną dla odwiedzających sanktuarium.

Kult św. Jacka żywy na Opolszczyźnie, a w Kamieniu Śl. w szczególności, decyduje o wymiarze duchowym tego miejsca. Ogniskuje się on wokół pałacu rodzin Larisch i Strachwitz, podniesionego z ruin w roku 1994 staraniem ówczesnego biskupa opolskiego Alfonsa Nossola, przy wsparciu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. (Pałac doszczętnie spłonął w 1970 roku, gdy był wojskowym obiektem armii ZSRR.) Miejsce to, obecnie siedziba Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opol­skiego, corocznie odwiedzają dziesiątki tysięcy pielgrzymów i turystów.

W parku, na przeciw pałacu, wznosi się Brama Dzwonów, zwana „bramą pojednania i pokoju”. Dzwony zostały  podarowane w 2012 roku  przez redemptorystów z niemieckiego Bochum  w dowód uznania dla  arcybiskupa diecezji opolskiej Alfonsa Nossola. Koncert dzwonów, w każdą sobotę i niedzielę, metafizycznie łączy  odnowę duchową i cielesną. Dawne przypałacowe zabudowania gospodarcze zajmuje nowoczesny kompleks rehabilitacyjno-wypoczynkowy Sebastianeum Silesiacum. W swej nazwie  upamiętnia on Sebastiana Kneippa (1821 -1987), proboszcza bawarskiego Bad Wörishofen, którego  metody terapeutyczne (hydroterapię, ziołolecznictwo, racjonalny sposób odżywiania się) wykorzystuje. Do obiektu przylega Ogród Kneippa, gdzie, w ramach atrakcji „spaceru po wodzie” i kilku innych, można poddać się ogólnodostępnej hydroterapii  wykorzystującej lecznicze właściwości wód oligoceńskich.

Kamień Śl, od momentu odbudowy pałacu, nabiera coraz większego znaczenia w skali kraju i regionu.  Dawkę emocji zapewni Silesia Ring, tj. nowoczesny tor wyścigowy na obrzeżach wsi. Miłośnikom dostojnego relaksu służy, założony w roku 2015, Karolinka Golf Park.

Kamień Śląski zapisał wspaniałą kartę odnowy wsi, metody rozwoju obszarów wiejskich zapoczątkowanej w wymiarze krajowym na Opolszczyźnie w 1997 roku. Wieś zyskała wyróżnienie w  konkursie o Europejską Nagrodę Odnowa Wsi.  Tu w 2007 r., w X rocznicę ustanowienia opolskiego programu odnowy wsi, odbył się VI Europejski Kongres Odnowy Wsi z udziałem przedstawicieli wszystkich polskich regionów.  W roku 2004  wieś zwyciężyła w konkursie „Piękna Wieś Opolska”.

Dzięki wspólnym staraniom gminy Gogolin, diecezji opolskiej oraz województwa opolskiego, przy olbrzymim zaangażowaniu mieszkańców, Kamień Śląski oferuje pobyt we wsi odnowionej, jednej z najciekawszych i najpiękniejszych W Polsce.

 
Plan Kamienia Śląskiego:
Mapka do ulotki.jpeg
 

Istnieje możliwość zwiedzania Kamienia Śląskiego z przewodnikiem, umówienia się z twórczynią ludową oraz wysłuchanie poezji w gwarze śląskiej.
Szczegóły pod numerem telefonu:
690 268 180

 

WYDARZENIA CYKLICZNE:

Metropolitarne uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka, Jarmark Odpustowy – w tym zawody w „Rzucie kamieniem”  (corocznie weekend przed 17 sierpnia).

Bieg św. Jacka (corocznie w sobotę po uroczystościach odpustowych u św. Jacka).

Koncerty na wodzie (corocznie cyklicznie w niedziele w okresie letnim).

Uroczyste bicie dzwonów przy Bramie Dzwonów (w każdą sobotę o godz. 15.00 oraz w niedzielę o godz. 11.15 i o godz. 14.55).

Msza_08.jpegOdpust1.jpegOdpust2 (rzut kamieniem).jpegBieg św. Jacka.jpegjarmark_niedziela_08.jpegjarmark_niedziela_13.jpeg

 

ZAPRASZA:

Sanktuarium św. Jacka

Możliwość zwiedzania pałacu z przewodnikiem przez osoby indywidualne pon.-pt. (11.00-14.00) oraz w soboty, niedziele, święta (od 13.00 do 16.00 o każdej pełnej godzinie). Tel. +48 77 46 71 120 www.kamien.biz

 

INFORMATOR DO POBRANIA:

Sebastianeum Silesiacum (recepcja czynna w godz. od 7.00 do 22.00 – w niedziele i święta od godz. 8.00) ul. Parkowa 1B, wjazd od strony ul. Bronisławy/1 Maja).

Tor wyścigowy Silesia Ring (recepcja ul. Lotnicza 5-7 czynna od pon.- pt. w godz.: 8.00-16.00).

Karolinka Golf Park (recepcja ul. Lotnicza 4 czynna codziennie w sezonie w godz.: 9:00-19:00, poza sezonem od  godz. 10.00-18.00).

 

Baza noclegowa i gastronomiczna:

  • Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim ul. Parkowa 1b 47-325 Kamień Śląski tel.: +48 77 467 11 04 e-mail: info@sebastianeum.pl www.sebastianeum.pl
  • Gościniec u św. Jacka (restauracja) ul. Parkowa 1a 47-325 Kamień Śląski tel. +48 77 467 11 20 e-mail:
  • Hotel i restauracja „u Ewy” Plac Myśliwca 15 47-325 Kamień Śląski tel.: +48 77 467 11 61 e-mail: uewy@uewy.pl
  • Hotel i restauracja Aviator ul. Lotnicza 5-7 47-325 Kamień Śląski tel.: + 48 609 700 066, +48 77 408 81 30 e-mail:
  • Restauracja Kamieniec Plac Myśliwca 7, 47-325 Kamień Śląski, tel.:+ 48 723 969 929 e-mail: manager@restauracjakamieniec.pl
  • Bar Kebab z Gwoździem Plac Myśliwca 3, 47-325 Kamień Śląski Tel.: +48 504 687 801.

 

 

Sanktuarium św. Jacka. Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego

Swoistym centrum dynamizującym rozwój Kamienia Śląskiego był przez wieki i jest nadal pałac Odrowążów. Tu urodziło się troje wielkich Odrowążów wyniesionych przez Kościół na ołtarze: św. Jacek, bł. Czesław i bł. Bronisława. Obiekt powstał jako gród rycerski i miał charakter obronny. Jego początki sięgają XI w. Jest dwukrotnie wymieniany w Kronice Galla Anonima. Przez kilka wieków nie był rozbudowywany. Gruntowna przebudowa następowała w kilku etapach: w XVI, XVIII, XIX i XX w. Pierwotne, obronne przeznaczenie zamku zostało zmienione na rzecz pałacowego, co określiło charakter zabudowań po dzień dzisiejszy.

ul. Parkowa 1a, 47-325 Kamień Śląski, tel. + 48 77 46 71 120, e-mail: , www.kamien.biz

 

Instytut Naukowo-Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa - Zespół Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Sebastianeum Silesiacum

W sąsiedztwie odbudowanego pałacu Odrowążów, w otoczeniu malowniczego parku, ogrodu ziołowego oraz tzw. ogrodu Kneippa, w dawnych przypałacowych zabudowaniach gospodarczych znajduje się Instytut Naukowo-Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa Zespół Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Sebastianeum Silesiacum (Śląskie Sebastianeum), wykorzystujący i naukowo rozwijający kneippowskie metody terapeutyczne. Jest to nowoczesna placówka rehabilitacyjno-wypoczynkowa o charakterze naukowym, mająca ok. 150 miejsc noclegowych. Powstała na bazie ruin dawnego historycznego przypałacowego folwarku.

ul. Parkowa 1B, 47-325 Kamień Śląski, tel. +48 77 467-11-04, e-mail: , www.sanatorium.kamienslaski.pl

 

Silesiaring i Lotnisko w Kamieniu Śl. (ul. Lotnicza 5-7) http://silesiaring.pl

47-325 Kamień Śląski Tel: +48 77 40 88 130, +48 691 017 555, e-mail: biuro@silesiaring.pl

Silesia Ring jest najnowszym torem wyścigowym w Polsce i drugim pod względem długości nitki toru, która wynosi 3 636 metrów. Zdaniem czołowych zawodników motosportu Tor Silesia Ring cechuje się jedną z najlepszych konfiguracji tego typu obiektów w Europie. Lotnisko dysponuje drogą startową o wymiarach 1200m x 60m dzięki czemu możliwa jest obsługa: małych i średnich samolotów, śmigłowców wiatrakowców. organizacja lotów widokowych, zarówno małymi jak i większymi samolotami. Dodatkowo oferuje: sprinty samochodowe, doskonalenie techniki bezpiecznej jazdy, zloty, testy samochodów rajdowych oraz wyścigowych, motocykli, targi, wystawy.

 

Karolinka Golf Park (ul. Lotnicza, 47-325 Kamień Śląski) http://karolinkagolfpark.pl/

Recepcja czynna codziennie od 9:00 do 19:00. Tel.  +48 537 67 70 00

Karolinka Golf Park to nowe 9-dołkowe pole golfowe w Kamieniu Śląskim. Założone w 2015 przez grupę przyjaciół golfistów, których celem było stworzenie pięknego miejsca do gry w spokojnej i przyjaznej atmosferze w towarzystwie parku i natury.

 

 

 

 

Sieć Najciekawszych Wsi - opowieść o wartościach wiejskiego dziedzictwa www.siecnajciekawszychwsi.pl

Projekt Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi realizowany w Kamieniu Śląskim przez gminę Gogolin
www.gogolin.pl facebook.com/GminaGogolin/

herb Gogolin.png
 

 

 

Powrót do poprzedniej strony »
×

Zapisz się do newslettera