„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

MIEJSCE PIASTOWE

Miejsce Piastowe to wieś, gdzie gości anielska dobroć

W miejscowości tej zagościły anioły. Pierwszy był Michał Archanioł, najważniejszy z aniołów, z mieczem, wspomagający człowieka w walce ze złem. Potem w przestrzeni publicznej pojawiali się jego „pomocnicy”. Mniej majestatyczni, trochę mniejsi gabarytowo. Chodząc śladami aniołów, zaczynając od tego najważniejszego, poznasz Miejsce Piastowe i jego historię.

Michał Archanioł, patron zgromadzeń michalickich, w Miejscu Piastowym pojawił się za sprawą ks. Bronisława Markiewicza, który w 1892 roku przybył do Miejsca (wówczas jeszcze nie Piastowego) i objął tutejszą parafię. Obecność i działania ks. Markiewicza istotnie wpłynęły na dzieje miejscowości.

Najważniejszym celem księdza Markiewicza było wychowanie młodych ludzi i opieka nad opuszczonymi sierotami. Utworzył zakład wychowawczy im. ks. Jana Bosko, w którym kształcił dzieci i młodzież w różnych zawodach oraz podjął kroki zmierzające do założenia nowego zgromadzenia, którego patronem byłby Michał Archanioł. Zgromadzenie michalickie zatwierdzone zostało dopiero po śmierci swojego założyciela. Także po śmierci ks. Markiewicza w Miejscu Piastowym wybudowane zostało Sanktuarium św. Michała Archanioła. Dzisiaj to miejsce kultu i licznych pielgrzymek.

Ostatnio w przestrzeni miejscowości pojawiły się małe figurki aniołków z brązu, które przez swoją obecność mają wzbudzić zainteresowanie historią miejscowości. Przy szkole jest aniołek z tornistrem, przy urzędzie gminy anioł malarz przypominający o historii budynku (znajdowało się tam liceum plastyczne). Jest także anioł strażak, orkiestrant i turysta. Idąc śladami aniołów trafimy do każdego ciekawego zakątka w Miejscu Piastowym.

 

Warto zobaczyć

Sanktuarium św. Michała Archanioła

Nie bez przyczyny potocznie zwane „na Górce”, widoczne jest bowiem dla każdego pielgrzyma zbliżającego się do Miejsca Piastowego. Okazała świątynia zaprojektowana została w stylu neoromańskim przez wybitnego architekta Jana Sasa-Zubrzyckiego, a jej budowa ukończona została w 1933 roku.

W kościele „na Górce”, w lewej nawie znajduje się kaplica Michała Archanioła, w prawej zaś – bł. ks. Bronisława Markiewicza, gdzie w kamiennym sarkofagu spoczęły jego doczesne szczątki. Z Sanktuarium można przejść do muzeum poświęconego założycielowi Zgromadzenia Księży Michalitów, gdzie zgromadzono pamiątki związane z jego życiem i działalnością.

Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza (2).jpegMuzeum bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.jpegSanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza wraz z klasztorem księży michalitów i szkołą 1.jpeg

 

Archanioła wspomagają aniołki

W przestrzeni miejscowości odnaleźć można małe figurki aniołków, z odpowiednimi dla siebie atrybutami. Pierwszy pojawił się aniołek Gabryś z tornistrem, który przysiadł na schodach przy szkole podstawowej, witając i żegnając uczniów i przedszkolaków. Imię wybrały mu same dzieci. Aniołek jest podporą dla niektórych, panuje bowiem przekonanie, że pogłaskanie go w lewe skrzydełko przynosi szczęście w trudnym sprawdzianie, czy podczas odpowiedzi. Sądząc po wypolerowanym skrzydełku, musi być skutecznym pomocnikiem. Uczniowie tak polubili Gabrysia, że dbają o to, aby nie było mu zimno w chłodniejsze dni i na zimę Gabryś okrywany jest płaszczykiem albo dostaje czapeczkę i szalik.

Aniołek Gabryś w zimowej pelerynce.jpeg

Inny anioł – turysta z plecakiem i mapą – stoi przy pomniku 650-lecia Miejsca Piastowego, na styku ulicy Dukielskiej i Dworskiej. Z lekko zadartą główką, myśli w którą stronę Beskidu Niskiego ruszyć. To
„patron” turystów przejeżdżających przez Miejsce Piastowe, bowiem to właśnie tutaj krzyżują się drogi z czterech stron świata.

Anioł podróżnik.jpeg

Z kolei obok siedziby Urzędu Gminy zajął swe miejsce anioł malarz, przypominający o historii budynku, w którym w latach 1982-1992 mieściło się liceum plastyczne i młodzi artyści ze sztalugami i paletami malarskimi widywani byli w miejscowości wzbudzając zaciekawienie mieszkańców.

Anioł malarz przy Urzędzie Gminy.jpeg

To tylko część figur skrzydlatych postaci, jakie znajdziemy w Miejscu Piastowym. Anioły zaprowadzą tam turystę do każdego ciekawego i wartego odwiedzenia miejsca.

Wydarzenie cykliczne

Odpust św. Michała Archanioła

Obchodzony jest każdego roku w jego święto, 29 września. Z tej okazji odbywają się uroczystości odpustowe, połączone z procesją z figurą św. Michała Archanioła, do 9 stacji wspominających dziewięć chórów anielskich. Szczególny klimat tych uroczystości tworzą przebrane w stroje anielskie dzieci, które towarzyszą figurze w czasie procesji. Uroczystości odpustowe przybywają co roku mieszkańcy wsi i liczne rzesze pielgrzymów.

 

Kontakt

Urząd Gminy Miejsce Piastowe

ul. Dukielska 14, 38-430 Miejsce Piastowe

Nr tel.: 13 43 530 12; 13 43 392 60; 13 43 097 75

e -mail:

www.miejscepiastowe.pl

 

Powrót do poprzedniej strony »
×

Zapisz się do newslettera