„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.
SZALEJÓW DOLNY
Wieś Retro
Poznawanie tajemnic przeszłości jest kluczem do teraźniejszości – zapierająca dech w piersiach przygoda z Baronem Von Munchauzenem, to opowieść o pomnikach, starym zamku i… pojednaniu.
Szalejów Dolny to wieś leżąca u podnóża Sudetów w Kotlinie Kłodzkiej. Ziemie te znajdują się na Dolnym Śląsku, który to w ciągu wieków przechodził z rąk do rąk. Burzliwe losy Dolnego Śląska znakomicie odzwierciedla historia Szalejewa Dolnego – wsi, która przed 1945 r. nosiła nazwę Niederschwedeldorf. Nieruchomymi świadkami minionych czasów są wszechobecne w Szalejowie pomniki, których w tej niewielkiej wsi jest aż 35.
Warto zobaczyć
Na łące przy kościele znajduje się przeniesiony i odnowiony niemiecki pomnik poświęcony tutejszym mieszkańcom poległym w I Wojnie Światowej, jako przypomnienie o pokoju i pojednaniu, z przesłaniem - Polacy i Niemcy pamiętają o ofiarach wojny. Pomnik przestawia Michała Archanioła w zbroi, trzymającego w dłoniach miecz.
Każdy z pomników opowiada historie silnie związane z losami Dolnego Śląska. Są to krzyże przydrożne, kolumny, kapliczki, ale też dwie duże kaplice: św. Anny i Magdaleny, które nazywa się tu kościółkami. Jeden z nich, pierwotnie drewniany, został wybudowany w latach 1523-1524. Powstał on tuż po wielkiej epidemii dżumy w 1521 r., która w samym Kłodzku pochłonęła 3000 ofiar. Modlono się tutaj o ochronę przed zarazą i o szczęście rodzinne, szczególnie w święto Anny 26 lipca. W latach 1731-1732 postawiono już budowlę murowaną, którą później nazywano „kościółkiem weselnym u św. Anny”. Niedaleko stoi też kamień poświęcony 50-letniemu mieszkańcowi, który w XIX wieku został zabity przez konia oraz obelisk ku pamięci 9-letniej Idy Strauch, bestialsko zamordowanej w 1906 r, kiedy wracała ze szkoły.
Do najciekawszych obiektów, należy figura Trójcy Świętej z 1700 r. przedstawiająca Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego w postaci ludzkiej, co stanowi ewenement na skałę europejską.
Na moście prowadzącym do kościoła pw. św. Szymona i Judy Tadeusza stoi figura św. Jana Nepomucena.
Wszystkie kapliczki, pomniki i zabytki w Szalejowie Dolnym zostały odrestaurowane i opisane, tworząc Szlak Pomników - śladami przeszłości.
Miejscem w którym można odpocząć całą rodziną lub w pojedynkę, jest Park Retro. Znajduje się przy świetlicy w pobliżu stawu, boiska i wiaty grillowej. To urokliwe miejsce łączy ze sobą wartości edukacyjne i rekreacyjne. Oprócz nasadzeń z rodzimych gatunków roślin, ścieżki spacerowej, siłowni zewnętrznej, znajdują się w nim tablice edukacyjne zawierające informacje dotyczące miejscowych gatunków zwierząt.
Jedną z charakterystycznych cech Dolnego Śląska są wiejskie pałace. Ten w Szalejowie Dolnym ukryty jest w gęstej roślinności. Niegdyś majątek jezuitów, potem jako rezydencja pruskich rodów szlacheckich, przetrwał dziejowe zawieruchy w względnie dobrym stanie. Teraz jednak stoi opuszczony i czeka, aż ktoś da mu szansę na nowe życie. Ostatni właściciele - von Münchhausenowie, to rodzina słynnego, literackiego barona. Życie owego barona to ciąg nieprawdopodobnych zdarzeń, o których bohater zwykł opowiadać z wdziękiem starego gawędziarza-mitomana. Na podstawie tej postaci powstała książka oraz film pt. „Przygody Barona Münchhausena”.
Owianych tajemnicą historii Szalejowa Dolnego jest znaczenie więcej. Warto wobec tego zapoznać się z historią miejsc, które dzięki niezwykłym opowieściom można odkryć na nowo.
Wydarzenie cykliczne
Impreza z warsztatami literackimi dla autorów i miłośników kryminałów. Festiwal literatury grozy.
Kontakt
Gmina Kłodzko
ul. Okrzei 8a 57-300 Kłodzko
Tel. (74) 647 41 00, e-mail:
www.gmina.klodzko.pl
ww.facebook.com/szalejowdolny