„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

WAMBIERZYCE

 

Wambierzyce na drodze do odkryć.jpeg
 

Warto zobaczyć:

 

Pobierz Informator: PDFInformator Wamierzyc. Dolnośląska Jerozolima.pdf (773,13KB)

 

Dolnośląska Jerozolima

Nie ma drugiej takiej wsi na mapie Polski. Wambierzyce to dolnośląska Jerozolima. Sceny biblijne zatrzymane w kaplicach, nazewnictwo z czasów Chrystusa i wcześniejszych, przenikają się tu z życiem współczesnym, a ponad tym wszystkim góruje majestat Bazyliki wzniesionej w miejscu objawienia i cudownego ozdrowienia z 1218 r.  Wambierzyce to niewielka miejscowość położona malowniczo u podnóża Gór Stołowych, w dolinie potoku Cedron. Od stuleci fascynujące historie, niezwykłe cuda, legendy i opowieści przyciągają tu rzesze pielgrzymów i turystów.

Pod koniec XVII w., kilkaset lat po objawieniu Matki Bożej z Dzieciątkiem i uzdrowieniu Jana z Raszewa, Wambierzyce stały się miejscem, do którego tłumnie zaczęli przybywać pielgrzymi z Czech, Moraw, Niemiec i Polski. Wtedy właśnie ich ówczesny właściciel, Daniel Paschasius von Osterberg, postanowił zbudować tam ,,śląską Jerozolimę’’., która stanowi część Wambierzyc. Wyraźnie widać w tej koncepcji przenikanie się życia współczesnego ze scenami opisanymi w Nowym i Starym  Testamencie. Powstały kaplice i bramy, ukształtowała się Góra Kalwaria, a na Górze Syjon została wzniesiona współczesna nam Bazylika, niczym Świątynia Jerozolimska. Prowadzą do niej monumentalne, kamienne schody, których liczba w swojej symbolice nawiązuje do życia Chrystusa. Imponująca fasada, utrzymana jest w stylu późnego renesansu, a barokowe wnętrze świątyni bogato zdobią malowidła, obrazy i rzeźby.

Unikat na skalę europejską stanowi Ruchoma Szopka. Inicjatorem jej budowy był Longin Wittig, który w 1882 r. przybył do Wambierzyc. Było to dzieło jego życia. W efekcie powstała szopka z ponad 800 figurkami, z czego ok. 300 jest ruchomych-poruszają się na zasadzie mechanizmu wagowego.

Obok zabytków sakralnych, Ruchomej Szopki i szlaków pątniczych, Wambierzyce to także malownicza wieś z wieloma gospodarstwami rolnymi, pasiekami, pensjonatami, agroturystykami. Spotykają się tu szlaki piesze i rowerowe, a piękne widoki, spokój i magia tego miejsca stanowią jego największy potencjał.

Wambierzyce WITA.jpeg

 

TRASA TURYSTYCZNA

mapa.jpeg

 

WYDARZENIA CYKLICZNE:

Święto WNMP - wydarzenie składające się z części liturgicznej i świeckiej (15 sierpnia od godz. 11.00 i trwające do wieczora)
Dożynki Diecezjalne (wrzesień)

 

ZAPRASZA:

Bazylika Najświętszej Marii Panny
poniedziałek - niedziela (9.00-19.00)
tel. +48 887 155 155

Ruchoma szopka
poniedziałek-niedziela (9.00-18.00) - maj - wrzesień
poniedziałek-niedziela (10.00-15.45) październik-kwiecień 
tel. + 48 74 87 19 197

 

INFORMATOR DO POBRANIA:
Punkt Informacji Turystycznej (skrzyżowanie ul. Noworudzkiej i łukowej)

Kontakt
Gmina Radków
ul. Rynek 1, 57-420 Radków
Urząd Miasta i Gminy, nr tel.: 74/873-50-00
e-mail:

 

Bazylika01.jpeg Ruchoma Szopka - motyw nawiązujący do XIX-XX-wiecznego życia codziennego.jpeg Wambierzyce - iluminacja Bazyliki.jpeg 

Wambierzyce_1.jpeg Wambierzyce02.jpeg
 Wambierzyce_z_drona.jpeg Wambierzyce_PlacNMP.jpeg 

 

Sieć Najciekawszych Wsi - opowieść o wartościach wiejskiego dziedzictwa www.siecnajciekawszychwsi.pl

Projekt Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi realizowany w Wambierzycach przez gminę Radków


herb Radków.jpeg

Powrót do poprzedniej strony »
×

Zapisz się do newslettera