„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.
ZALIPIE

Pobierz Informator: Informator Zalipia. Tam, gdzie domy zakwitają.pdf (1,87MB)
Tam, gdzie domy zakwitają
Tradycja malowania gospodarstw w Zalipiu jest wciąż żywa. Obecnie kwiatowymi wzorami przyozdabia się głównie budynki gospodarcze, mieszkalne, studnie, piwnice, ogrodzenia, przydrożne kapliczki, a także wnętrza współcześnie budowanych domów. Choć styl malowania miejscowych artystek nieustannie ewoluuje, zalipiańskie kwiaty pozostają unikalne. Upięte w charakterystyczne bukiety i girlandy przypominają te, które rosną na łąkach i w przydomowych wiejskich ogródkach. Wiosną każdego roku Zalipie ożywa za sprawą konkursu „Malowana Chata” organizowanego dla ludowych artystek przez Muzeum Etnograficzne w Tarnowie i Dom Malarek. Wtedy to każdy kto potrafi bierze pędzel i tworzy lub odnawia malowidła w swoim obejściu. Z pewnością jest to więc najlepszy czas w roku, aby odwiedzić Zalipie i okolice. Oprócz prywatnych, malowanych obejść w Zalipiu można zobaczyć Dom Malarek, Zagrodę Felicji Curyłowej, dwie nowo powstałe izby regionalne, remizę strażacką, przedszkole, szkołę oraz kościół parafialny bogato zdobione w zalipiańskie motywy.

Warto zobaczyć
Gminny Ośrodek Kultury – inaczej Dom Malarek
To miejsce, gdzie można uzyskać informację o tradycji malowania, zobaczyć wystawy prac, spotkać się z malarkami podczas pracy oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych. Oferujemy cztery rodzaje warsztatów: „Zalipiańskie malowanki”, „Tradycja a nowoczesność”, „Pisanki i palmy wielkanocne” oraz „Ozdoby bożonarodzeniowe”. Dom Malarek jest czynny w sezonie (od czerwca do końca września) od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 18:00, w weekendy od 11:00 do 18:00. Poza sezonem czynny od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00. Na warsztaty należy się wcześniej umówić poprzez e-mail: lub telefonicznie 146411938.
Zagroda Felicji Curyłowej – filia Muzeum Okręgowego w Tarnowie
Dom nieżyjącej Felicji Curyłowej, jednej z najbardziej znanych malarek. Muzeum oferuje zwiedzanie oraz warsztaty plastyczne z wcześniejszą rezerwacją.
Zagroda Edukacyjna Trójniaków
Prywatne gospodarstwo, gdzie można podziwiać przedmioty używane dawniej w gospodarstwie oraz szopkę bożonarodzeniową w rzeczywistych wymiarach. Właściciele oferują warsztaty wypiekania placków na blasze połączone z degustacją.
Kościół pw. św. Józefa
Pięknie ozdobiony w zalipiańskie motywy kwiatowe, kaplica św. Błażeja z haftowanymi ręcznie ornatami.
„Trendy z Przeszłości”
Dawny dom malarki Janiny Lizak udostępniany przez wnuczkę Marzenę Lizak. Dzisiejsza izba regionalna oraz pracownia plastyczno-konserwatorska i sklepik z pamiątkami.
Wydarzenie cykliczne
Konkurs „Malowana Chata”
Organizowany od 55 lat (pierwszy w 1948 roku), jest najdłuższym trwającym konkursem na sztukę ludową w Polsce. Organizowany jest zawsze w pierwszą niedzielę po Bożym Ciele przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Dom Malarek. W piątek i sobotę komisja złożona z etnografów ocenia pomalowane zagrody, a w niedzielę następuje ogłoszenie wyników konkursu. Następnie przed budynkiem Domu Malarek odbywa się festyn i wystawa rękodzieła.
Kontakt
Gminny Ośrodek Kultury w Oleśnie zs. w Zalipiu
Zalipie 128 A, 33-263 Zalipie
Nr tel.: 146411938
Facebook: Dom Malarek w Zalipiu