„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.
ZŁOTY POTOK
Pobierz Informator: Informator Złotego Potoku. Tu legendy oddychają poezją.pdf (449,63KB)
Tu legendy oddychają poezją i smakują pstrągiem
W Złotym Potoku twory natury, dzieła przyrody i pamiątki historii są niczym diamenty z biżuterii Stwórcy pogubione w procesie stworzenia tego cudownego zakątka Jury. Rzeka Wiercica rozcina usianą wapiennymi ostańcami wierzchowinę. Biorąc swój początek z krasowych wywierzysk, uformowała dolinę z fantazyjnymi formami skalnymi na zboczach, porosłą bujnymi liściastymi lasami z bogactwem gatunków flory i fauny. Złoty Potok wybierały sobie za siedzibę znakomite polskie rody: Potoccy, Krasińscy i Raczyńscy. Tu gościł z rodziną Hrabia Zygmunt Krasiński, jeden z trzech wielkich poetów polskiego romantyzmu. Jego pobyt naznaczyła tutaj tragedia – śmierć córeczki Elżbiety pochowanej w kościele,
w kaplicy rodowej. Muzeum Regionalne Zygmunta Krasińskiego opowiada historię tamtych dni i upamiętnia ludzi epoki. W Złotym Potoku powstała pierwsza w Europie hodowla pstrąga tęczowego założona w 1881 roku przez Raczyńskich. Hrabia Edward handlował później pstrągiem ze wszystkimi znaczącymi rodami Europy i teraz ta królewska ryba sławi dziedzictwo hodowlane i kulinarne Złotego Potoku.
Dzisiaj Złoty Potok zachwyca przyrodników, inspiruje poetów, malarzy i fotografików. O tym miejscu słynącym z darów natury i niezliczonych pamiątek przeszłości najchętniej mówimy wierszem. Przemierzając szlak Poezji i Legend Złotej Krainy Pstrąga, korzystając z pętli historycznej lub przyrodniczej, przekonasz się, że każde z proponowanych do posmakowania miejsc ma w sobie coś magicznego i pozostanie Ci w pamięci jako „Źródło Spełnionych Marzeń”.
ZAPRASZA
Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego
pn – pt: 9.00 – 17.00
sob - nd: 10.00 - 18.00
tel. +48 34 329 11 62
Warto zobaczyć
Skalny ostaniec nazwany przez poetę Bramą Twardowskiego jest symboliczną bramą do złotopotockich lasów, skał, źródeł i stawów. Duch poezji Zygmunta Krasińskiego unosi się tu mgłą znad stawu Irydion w pałacowym parku i ludziom zbiera się tutaj na poezję, bo Stwórca nie przewidział o tej uroczej krainie zwyczajnych ludzkich słów.
Tutejszy Szlak Poezji i Legend „Złotej Krainy Pstrąga” przemierzają co roku po śladach Zygmunta Krasińskiego poeci z całej Polski, zawieszając na złotopotockich klonach i bukach swoje wiersze, obmyte w Źródłach Spełnionych Marzeń. Wystarczy je zerwać, by zachwyciły serce.
Srebrna łuska pstrąga połyskuje w nurcie Wiercicy w najstarszej europejskiej Pstrągarni i wabi smakiem amatorów tej królewskiej ryby. W hrabiowskiej wiosce legendy mieszają się z historią, a rzeczywistość ulatuje na Diabelskich Mostach w otchłań jaskiń Złotego Potoku. Jednym słowem: Złoty Potok – wioska złota, przybywajcie co sobota na plenerowe, cykliczne imprezy lata – Święto Pstrąga, Balonowe Mistrzostwa Polski, Juromanie - Święto Szlaku Orlich Gniazd i Jurajską Jesień Poetycką.
Tutaj przeżyjecie swoją przygodę, a Złoty Potok odkryje przed Wami swoje tajemnice wzdłuż 29 szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych i konnych.
Wydarzenia cykliczne
Święto Pstrąga w Złotym Potoku
Odbywa się na błoniach w Złotym Potoku, obok stawu Amerykan. Turysta może posłuchać wykonawców jazzowych („Swinging Golden Stream”) i muzyki „szanty”, zajadając znakomitego pstrąga, przyrządzonego na wiele sposobów, w pięknych okolicznościach przyrody, obok rezerwatu Parkowe.
„Juromania” – Złotopotockie Święto Szlaku Orlich Gniazd
Impreza z założenia będzie cykliczna, plenerowa, niebiletowana i ogólnie dostępna - odbywająca się na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Złotym Potoku, w czwarty weekend września. Będzie promowała Szlak Orlich Gniazd z turystycznymi atrakcjami Złotego Potoku oraz historyczne postacie związane z tym miejscem: Zygmunta Krasińskiego, Jana Kiepurę, Fryderyka Chopina, Aleksandra i Karola Raczyńskich oraz Św. Brata Alberta, pułkownika Chmieleńskiego i majora Jana Wrzoska.
Jurajska Jesień Poetycka w Złotym Potoku
Organizowana już po raz osiemnasty, na początku w Dworku Krasińskiego, a obecnie w Pałacu Raczyńskich, w drugi weekend października. Te spotkania, podczas których Złoty Potok oddycha poezją, przyciągają poetów z całej Polski, od Szczecina po Zakopane.
Kontakt
Urząd Gminy Janów
42-253 Janów, ul. Częstochowska 1
Ireneusz Bartkowiak – Pełnomocnik Gminy Janów ds. Promocji, Komunikacji Społecznej i Turystyki
e-mail:
Nr tel.: 513 094 252