„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

Ogród ks. Kneippa

nA DRODZE DO ODKRYC.jpeg

Instytut Naukowo-Badawczy -  Księdza Sebastiana Kneippa Zespół Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy-Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim jest nowoczesną placówką rehabilitacyjno-wypoczynkową.  Specyfika Ośrodka polega na wykorzystaniu leczniczych właściwości wód oligoceńskich do hydroterapii wg. metody księdza Sebastiana Kneippa z Bawarii. To on odkrył zapomniane dzieło śląskiego lekarza praktycznego ze Świdnicy Johanna Siegemunda Hahna pt.: "Nauka o mocy i skutkach oddziaływania świeżej wody na ludzkie ciało." wydane w 1749 r. W oparciu o nie rozwinął metody wodolecznictwa. Założony przez niego, znany i bardzo ceniony w całym świecie ośrodek terapeutyczno-leczniczy w Bad Wörishofen (w Niemczech) i stosowane w nim terapie odnowy psychofizycznej, stanowią wzorzec, w oparciu o który kształtujemy naszą działalność.

13. Ks. Sebastian Kneipp.jpeg
 

Sebastianeum Silesiacum stosuje terapie kneippowskie oparte na pięciu filarach:   

1. Terapia z wykorzystaniem wody (hydro i balneoterapia) -  stanowi wysoce rozwiniętą formę wodolecznictwa, ukierunkowaną na indywidualne potrzeby Kuracjusza. Woda, w formie cieczy lub w formie pary, kiedy bywa właściwie wykorzystywana, dzięki swym naturalnym właściwościom termicznym, chemicznym, mechanicznym i hydroelektrycznym, stymuluje organizm do takich reakcji, które w konsekwencji prowadzą do pozytywnej regulacji wszystkich jego funkcji.

2. Terapia ruchowa - przyczynia się do poprawienia ogólnej kondycji organizmu i przynosi dobre samopoczucie. Poleca się: gimnastykę ogólną i leczniczą, Nordic Walking [chód-marsz], wędrowanie, jazdę rowerową, pływanie, gimnastykę wodną oraz różnorodne formy masażu.

3. Terapia żywieniowa - uwzględnia pełnowartościowe, pełnoziarniste produkty naturalne (eko-produkty), witaminy, sole mineralne, fermenty i pierwiastki naturalne. W trakcie trwania terapii powinno się w znacznym stopniu zrezygnować z denaturalizowanych środków żywności i z używek.

4. Terapia z wykorzystaniem leczniczych właściwości ziół - oparta jest na wykorzystaniu krytycznie przetestowanych, naturalnych środków leczniczych, sporządzonych na bazie ziół.

5. Terapia porządkująca - uwzględnia psychosomatyczne, ekologiczne i socjologiczne uwarunkowania człowieka.

 

 

Ogród Kneippa

Ogród Kneippa stanowi ogólnodostępny teren zazieleniony z małą architekturą. Jest położony po północno-wschodniej stronie Instytutu. Powstał w miejscu odwiertów wykonanych na potrzeby pomp ciepła. Ma charakter rekreacyjny. Znajdują się w nim dwa deptaki wodne do moczenia nóg (brodzenia) oraz granitowa wanna do moczenia rąk. Zabiegi te można wykonywać samemu. Należą do grupy hartujących ciało. Ciąg wodny zakończony jest stawem o naturalnym charakterze, na brzegach którego kwitną polne kwiaty i rosną zioła.

Ogród Kneippa jest oświetlony nocą. Są tu ścieżki spacerowe. Pod drewnianymi zadaszeniami, obok deptaków wodnych, mieszczą się ławki, na których można odpocząć i nacieszyć oczy pięknym widokiem różanych rabatów. Na skraju ogrodu, od strony Instytutu, znajdują się dwie fontanny z granitowymi basenami.

14. Ogród Ks. S. Kneippa.w Kamieniu Śląskim.jpeg10. Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim..jpegOgród Ks. S. Kneippa w Kamieniu Śląskim.jpegOgrody ks. Kneippa w Kamieniu Śląskim.jpeg
 

Ogród ziołowy

Zgodnie z zaleceniami Kneippa, w Sebastianeum Silesiacum znajduje się bardzo ciekawy ogród ziołowy. Służy kuracjuszom jako miejsce odpoczynku i relaksu. Wśród kwiatów, ziół i kilkusetletnich dębów można pospacerować, a tym samym skorzystać z ziołowo-kwiatowych inhalacji. Ogród ziołowy jest również źródłem pozyskiwania ziół wykorzystywanych do potraw, naparów oraz ziołowych napojów, jak również jako materiał bazowy do zabiegów naturalnych. Oprócz rabatów ziołowych, w ogrodzie znajduje się tzw. ścieżka Kneippa. Jest zbudowana z kamyków o różnej średnicy, kamiennych płyt oraz kilku rodzajów elementów drewnianych. Służy do chodzenia boso, w celu naturalnej akupresury stóp oraz do hartowania organizmu. Są tam dobre warunki do chodzenia boso latem po trawie, zaś zimą po śniegu. Atrakcją ogrodu jest woliera, w której żyję pawie, bażanty, kaczki i gołębie.

16. Ogród ziołowy w Kamieniu Śląskim..jpegOgród ziołowy.jpeg
 

Grota solna z tężniami solankowymi oraz ogród zimowy

W zabytkowym pomieszczeniu usytuowanym pomiędzy pałacem Odrowążów a Instytutem Kneippa mieści się grota solna z tężniami solankowymi. Obiekt ten, ze względu na mikroklimat w nim panujący, służył przez wieki jako przypałacowa chłodnia. Jest on przykryty dachem z ciekawą architektonicznie drewniano-szklaną konstrukcją. W pomieszczeniu bezpośrednio pod nią znajduje się piękny ogród zimowy.

17. Grota solna w Kamieniu Śląskim..jpeg18. Ogród zimowy w Kamieniu Śląskim..jpeg
 
Sebastianeum Silesiacum
Instytut Naukowo-Badawczy - Księdza Sebastiana Kneippa
Zespół Rehabilitacyjno - Wypoczynkowy w Kamieniu Śląskim
Strona internetowa: http://sanatorium.kamienslaski.pl
tel.: +48 77 467-11-04 faks: +48 77 467-11-17
Powrót do poprzedniej strony »
×

Zapisz się do newslettera