„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

Kościół parafialny pw. św. Jacka

nA DRODZE DO ODKRYC.jpeg

Kościół parafialny pw. św. Jacka w Kamieniu Śląskim

Pierwsza wzmianka o kościele w Kamieniu Śląskim pochodzi z 1271 r. Oznacza to, że należy on do grona 50 najstarszych kościołów na Górnym Śląsku. W miejscu drewnianej świątyni, spalonej w czasie wojny trzydziestoletniej powstał, na początku XVII w., kościół murowany ufundowany przez Mikołaja von Rokowsky’ego, ówczesnego właściciela kamieńskich dóbr. Ostatni gruntowny remont kościoła miał miejsce w latach 1993–1998. Odrestaurowano wówczas jego barokowe wnętrze i ołtarze. Zamontowano ogrzewanie podłogowe oraz nowe ławki i drzwi. Przeprowadzono także generalną renowację placu przykościelnego oraz muru okalającego świątynię.

Pierwotnymi patronami kościoła byli: św. Urban i św. Jadwiga, uwiecznieni na witrażach kamieńskiego domu Bożego. W XVII w. za pierwszego patrona przyjęto św. Jacka, a św. Urban i św. Jadwiga zostali drugimi patronami kościoła.

Wewnątrz kościoła na szczególną uwagę zasługują: barokowa rzeźba św. Barbary z połowy XVIII w. i rokokowa rzeźba św. Jana Nepomucena. Warto również skierować swój wzrok na marmurowe epitafia Ludwika Hiacynta von Larisch i jego żony Zofii, umieszczone na ścianie w pobliżu lewego bocznego ołtarza. Na każdym z nich znajdują się kartusze herbowe i portrety zmarłych wykonane w blasze. Pozostałe epitafia informują o pochówku członków rodziny von Strachwitz, ostatnich właścicieli Kamienia. Kościół okala mur z kamienia wapiennego z wnękami na stacje Drogi Krzyżowej. Na uwagę zasługuje także kamienny krzyż usytuowany na przykościelnym placu niedaleko głównej bramy. Został on wzniesiony w 1889 r. przez mieszkańców wsi.

Zdjecie archiwalne (2).jpeg 8. Kościół parafialny pw. św. Jacka.jpeg4. Figura św. Jacka przy kosciele w Kamieniu Śląskim.jpeg
 

14 sierpnia 1966 roku w ramach obchodów Milenijnych chrztu Polski odbyły się w Kamieniu Śląskim uroczystości z udziałem Episkopatu Polski na czele z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim i ówczesnym Arcybiskupem Krakowskim Karolem Wojtyłą.

Zdjecie archiwalne.jpeg
 

Figura św. Jana Nepomucena

W centrum wioski tuż obok zabytkowego kościoła parafialnego pw. św. Jacka znajduje się figura św. Jana Nepomucena, ufundowana w 1784 r. przez Baltazara von Larisch. Jest ona umieszczona na cokole z kartuszem herbowym rodu Larischów.

 

24. Figura św. Jana Nepomucena w Kamieniu Śląskim..jpeg
 
 
 
 
 

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jacka w Kamieniu Śląskim

Plac Myśliwca 30, 47-325 Kamień Śląski

Tel: 77 467 11 07

www.parafia.swjacek.eu, e-mail: parafia@swjacek.eu

Proboszcz - ks. Arnold Nowak

Msze Święte niedzielne odprawiane są o godzinach: 7.30; 10.00; 16.00

O godzinie 15.00 w niedziele odprawiane jest nabożeństwo popołudniowe.

Msze Święte w tygodniu codziennie o godzinie 7.00

 

 

 

 

 

 

 

Powrót do poprzedniej strony »
×

Zapisz się do newslettera