„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteka

Życie kulturalne gminy moderowane jest głownie przez działalność obecnego Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteki, w której działają zespoły taneczne, grupy teatralne, chór, Studio Talentów, Uniwersytet Trzeciego Wieku. CKSTiB sprawuje również pieczę nad działalnością kulturalną prowadzoną w Domach Sołeckich.

W budynku Centrum Kultury w Gniewinie, co tydzień odbywają się zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez profesjonalną tancerkę Dorotę Więckowską.

Balet - Taniec klasyczny - są to zajęcia taneczno -baletowe dla dzieci od 3 lat. Przy muzyce klasycznej małe baletnice nabierają wdzięku ucząc się płynności i delikatności ruchów. Zajęcia wprowadzają je w magiczny dla każdej dziewczynki świat baletu i uwrażliwiają dziecko od najmłodszych lat na obcowanie ze sztuką i pięknem.

Główne cele zajęć baletowych to: koordynują ruchy ciała, prostują sylwetkę, wzmacniają mięśnie i ścięgna, rozwijają poczucie rytmu, korygują wady postawy, ćwiczą pamięć dzieci, rozwijają wyobraźnię przestrzenną, uwrażliwiają na piękno i estetykę ruchu, wyrabiają "dyscyplinę" ruchową (płynność i harmonia ruchów), umożliwiają obcowanie z muzyką poważną, dają możliwość występów scenicznych, pozwalają uczestniczyć w konkursach tanecznych, stanowią podstawę do innych tańców.

Prowadzone są dwie grupy wiekowe dla dzieci 3-5 lat i 6-9 lat

ZUMBA KIDS  - to mieszanka różnorodnych technik tanecznych. Styl idealny dla dzieci, gdyż pozwala spożytkować nadmierne pokłady energii. Na zajęciach każdy może poczuć się jak gwiazda, wykonując choreografie do najnowszych przebojów, dzięki czemu zyskujemy większą pewność siebie. Zumba Kids rozwija muzykalność, pamięć ruchową, koordynację i grę aktorską, która jest nieodłącznym elementem choreografii. Na lekcjach wprowadzane są także elementy gimnastyki z akcentem na rozciąganie, by móc jeszcze bardziej uatrakcyjniać tworzone choreografie

Prowadzone są dwie grupy wiekowe dla dzieci

Zumba Kids – od 6 lat

Zumba Junior – od 3 lat

Taniec nowoczesny  - to wybuchowa mieszanka różnych stylów tanecznych. Na pełnych energii zajęciach  tancerze będą mieli okazję poznać elementy takich tańców jak: disco dance, hip hop, jazz czy taniec klasyczny. 

Celem naszych zajęć jest zainteresowanie uczestników różnorodnymi technikami i pokazanie ich odmian. W choreografiach tworzonych do najpopularniejszych utworów muzyki pop każdy znajdzie coś dla siebie.

Zajęcia z tańca nowoczesnego dają możliwość wszechstronnego rozwoju. Kształtują  poczucie rytmu, pozwalają lepiej poczuć możliwości swojego ciała, poprawiają koordynację.

Chór Appassionato Gniewino

Chór powstał w marcu 2012 roku w CKSTiB w Gniewinie. Dyrygentem od początku istnienia Appassionato jest Joanna Kurek, absolwentka wydziału Teorii i kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku, pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej 1 st. w Wejherowie, przez wiele lat związana z rumskim Chórem św. Cecylii oraz chórem Cantores Veiherovienses.

Mimo krótkiego stażu, chór bardzo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym na terenie województwa, poprzez oprawę muzyczną uroczystości, udział w festiwalach, koncertach. Dodatkowo zapewnia oprawę Mszy Św. w okolicznych parafiach.

Chór Appassionato zrzesza pasjonatów muzyki z terenu województwa pomorskiego, wciąż jest otwarty na nowych członków. Rodzinna atmosfera prób sprzyja muzycznemu rozwojowi chóru i jego chórzystów. Pasja, która towarzyszy członkom chóru zaowocowała licznymi osiągnięciami chóru, m.in.: Brązowe Pasmo w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej Ave Maria w Chojnicach, III miejsce w I Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Sakralnej "Pater Noster" w Strzepczu, Srebrne Pasmo w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, specjalne wyróżnienie w Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Strzepczu, Brązowy Dyplom w VIII Ogólnopolskim Konkursie Ars Liturgica w Gnieźnie, Złote Pasmo w X Jubileuszowym Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni, udział w Festiwalu Vanezia Music Festiwal we Włoszech.

Studio Artystyczne dla Młodych Talentów

Przy Studiu Artystycznym dla Młodych Talentów organizowane są zajęcia z:

Nauka gry na pianinie

Nauka gry na gitarze klasycznej

Nauka gry na instrumentach dętych i perkusyjnych

Zajęcia muzyczne

Zajęcia muzyczne mają na celu przyswojenia podstawowych wiadomości dotyczących muzyki, zachęcenia uczestników do zainteresowania różnymi formami kontaktu z muzyką jak i zachęcenie do dalszego kształcenia muzycznego. Zajęcia prowadzone przez członków Gminnej Orkiestry Dętej

Zajęcia plastyczne

Zajęcia ukierunkowane są przede wszystkim na pobudzaniu wyobraźni malarskiej młodych adeptów sztuki.

Spektrum prowadzonych zajęć obejmuje takie techniki jak malarstwo olejne i akrylowe, rysunek ołówkiem i pastelami a także tworzenie kolaży.

ZAJĘCIA TEATRALNE

Zajęcia teatralne przeznaczone są dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy poznają różne formy teatralne, kształtują poprawną wymowę, nabywają umiejętności poruszania się i mówienia na scenie. Uczą się publicznych wystąpień a tym samym przełamywania nieśmiałości i wzmacniania poczucia własnej wartości jak i wrażliwości o rozwój wyobraźni. Wspólnie współpracują w grupie nad scenariuszem, reżyserią oraz scenografią przygotowywanego przedstawienia.

W Centrum Kultury działają trzy koła teatralne:

- Koło Teatralne „Amator”

- Koło Teatralne „Amator 2”

- TEATR "POD WIEŻĄ"

ZESPÓŁ FOLKORYSTYCZNY „NADIOLANIE”

Zespół Folklorystyczny „Nadolanie” powstał w marcu 2004 r. przy Kole Gospodyń Wiejskich w Nadolu. Śpiewają i grają w nim dorośli i dzieci z niewielkiej wsi Nadole oraz pobliskich miejscowości. W swoim repertuarze zespół ma teksty w języku kaszubskim i polskim różnych autorów. Zespół swoimi występami do tej pory uświetniał wiele różnego rodzaju uroczystości świeckich i religijnych, gminnych i ponad gminnych, propagując mowę i folklor ziemi kaszubskiej.

Gminna Orkiestra Dęta Gniewino

Gminna Orkiestra Dęta  działają już od kilkunastu lat, posiadają szeroki repertuar utworów regionalnych, narodowych, rozrywkowych. Mają na swoim koncie wiele udanych występów i już niejednokrotnie godnie reprezentowały Gminę Gniewino poza jej granicami, w tym również w krajach europejskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót do poprzedniej strony »
×

Zapisz się do newslettera